Kategorie
blog

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy to możliwe?

Dość duży wzrost cen towarów i usług w ostatnim czasie sprawił, że kwota pieniędzy pozyskana w ramach kredytu hipotecznego może okazać się zbyt niska. Kalkulacje sprzed kilku miesięcy odnośnie do kosztów materiałów niezbędnych np. do dokończenia budowy domu szybko tracą aktualność. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy można dobrać kredyt hipoteczny? A jeśli tak, to w jakiej sytuacji bank zgodzi się na zwiększenie kredytu hipotecznego? Przeczytaj i sprawdź. 

Czy można dobrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zabezpieczone hipoteką, które ma sfinansować ściśle określony w umowie cel. Przeważnie pieniądze pozyskane od banku są przeznaczone na zakup nieruchomości bądź na budowę domu. Dobranie kredytu hipotecznego jest więc zasadne wyłącznie w sytuacji, gdy dodatkowe środki są niezbędne do zrealizowania wcześniej przyjętego założenia. Banki podczas rozpatrywania wniosku o zwiększenie kredytu hipotecznego dokładnie analizują powód ubiegania się o ponadprogramowe fundusze. 

Oznacza to, że jeśli swój wniosek argumentujesz np. koniecznością dokończenia budowy domu, prawdopodobnie możesz liczyć na przychylność banku. Z kolei gdy dodatkowe pieniądze są Ci potrzebne np. na pralkę czy zmywarkę, spodziewaj się negatywnej odpowiedzi na wniosek o zwiększenie kredytu hipotecznego. Wówczas środki na zakup wyposażenia domu czy mieszkania możesz pozyskać w inny sposób, np. z kredytu gotówkowego. 

Dobranie kredytu hipotecznego — wymagania

Staranie się o przyznanie dodatkowych środków w ramach kredytu hipotecznego wiąże się z szeregiem formalności. Dokładny przebieg procedury, sposób składania wniosku i koszty całego przedsięwzięcia będą się zmieniać w zależności od polityki konkretnego banku. Pierwszym krokiem do podjęcia starań o zwiększenie kredytu hipotecznego powinno być zorientowanie się, czy Twój kredytodawca w ogóle dopuszcza możliwość powiększenia kwoty zobowiązania. Aby się tego dowiedzieć, najlepiej skontaktować się z pracownikami placówki i uzgodnić szczegóły. Zazwyczaj wniosek o przyznanie ponadprogramowych pieniędzy da się złożyć online. Jednak samo podpisanie aneksu do umowy musi odbyć się w siedzibie banku. 

Jeśli interesuje Cię dobranie kredytu hipotecznego, powinieneś liczyć się z koniecznością ponownego potwierdzenia wysokości swoich dochodów. Przed przyznaniem dodatkowych funduszy banki przeważnie jeszcze raz weryfikują zdolność kredytową, aby upewnić się, że dany klient będzie w stanie spłacać zobowiązanie.

Niezbędna może okazać się również ponowna wycena nieruchomości, na którą ustanowiona została hipoteka. Ponadto zwiększona suma kredytu musi spełniać wytyczne co do wkładu własnego. 

Zwiększenie kredytu hipotecznego — PKO BP

W niektórych sytuacjach jedyną szansą na dokończenie inwestycji jest zwiększenie kredytu hipotecznego. PKO BP stwarza taką możliwość. Wiąże się to jednak z poniesieniem dodatkowych kosztów w postaci 2-procentowej prowizji wynoszącej nie mniej niż 300 zł.

Czy można dobrać kredyt w Santander?

Osoby zastanawiające się, czy można dobrać kredyt w Santander, nieco się rozczarują. Bank nie przewiduje możliwości przyznania dodatkowych funduszy ani w ramach kredytu hipotecznego, ani gotówkowego. 

Dobranie kredytu — mBank

Jeśli interesuje Cię dobranie kredytu, mBank dopuszcza taką możliwość. 

Dobranie kredytu hipotecznego — Pekao

Czasem poniesienie pewnych dodatkowych opłat pozwala na dobranie kredytu hipotecznego. Pekao daje taką możliwość po uiszczeniu 2,5-procentowej prowizji (w wysokości minimum 300 zł) płatnej od sumy podwyższenia kredytu. 

Dobranie kredytu hipotecznego — ING

Niektóre banki zastrzegają pewne warunki, po których spełnieniu jest możliwe dobranie kredytu hipotecznego. ING Bank Śląski dopuszcza podwyższenie zobowiązania o kwotę co najmniej 20 tys. zł. 

Aby zmniejszyć ryzyko zaciągnięcia zbyt małego zobowiązania, warto wziąć kredyt hipoteczny z odpowiednio dużą rezerwą. W uzyskaniu odpowiednio wysokiego finansowania z pewnością pomoże zaufany doradca kredytowy Poznań

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Opóźnienie w spłacie kredytu – konsekwencje

Jakie banki oferują kredyt bez wkładu własnego?

Czy przeniesienie kredytu do innego banku się opłaca?