Zaświadczenie o zatrudnieniu

Wzory zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu różnych bankówBankowe druki – zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu

Starając się o kredyt hipoteczny, musisz udowodnić bankowi, że Cię na niego stać. Potrzebne jest Ci do tego zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu i zarobkach. Banki wymagają tego, aby dostarczać je na przygotowanych przez nie formularzach. Na tej  stronie znajdziesz m.in. druk zaświadczenie o dochodach – wzór dokumentu, który musi wypełnić twój pracodawca. 

Jaki okres powinno obejmować zaświadczenie o dochodach?

Zależy to od wewnętrznej polityki banków. Jednak zwykle pracodawca musi podać wynagrodzenie pracownika za okres ostatnich trzech miesięcy. Ważne jest, aby była to kwota netto. Każde zaświadczenie o zarobkach do kredytu zawiera dokładną informację na temat tego, jaką kwotę i za jaki okres należy w nim uwzględnić. 

Czy pracodawca musi wystawić zaświadczenie o dochodach?

Nie ma przepisów, które zmuszałyby pracodawcę do wystawienia zaświadczenia  o zatrudnieniu i zarobkach na prośbę pracownika. 

Nie oznacza to też jednak, że wydanie takiego dokumentu może być jedynie aktem dobrej woli. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca ma obowiązek respektowania uzasadnionego interesu pracownika,  przejawiającego się w konieczności uzyskania takiego zaświadczenia na potrzeby konkretnych sytuacji życiowych.

Czy jest termin ważności zaświadczenia?

Tak. Zaświadczenie o dochodach i zarobkach jest ważne przez 30 dni od jego wystawienia. Wyjątkiem jest sytuacja, jeżeli na samym dokumencie jest wskazany inny termin jego ważności. Po jego upływie, chcąc się starać o kredyt, trzeba ponownie poprosić pracodawcę o wypełnienie zaświadczenia.

Po co bankowi zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu?

To, ile zarabiasz, ma ogromne znaczenie dla banku, jeżeli starasz się o kredyt. Aby móc obliczyć twoją zdolność kredytową, musi on z wiarygodnego źródła wiedzieć, ile wynosi Twoje wynagrodzenie – taką informację zawiera zaświadczenie o zatrudnieniu. Druk do pobrania, który znajdziesz na tej stronie, należy dołączyć już do  wniosku o kredyt. W zależności od tego, na jaki bank padł Twój wybór, pobierz:

  • zaświadczenie o zarobkach ING,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach PKO Bank Polski,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu Bank Pekao S.A.,
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach BNP PARIBAS, 
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów do kredytu hipotecznego BOŚ BANK,
  • zaświadczenie o dochodach Citi Handlowy,
  • oświadczenie wnioskodawcy o wysokości dochodów i miejscu pracy Alior, 
  • zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu do kredytu hipotecznego mBank,
  • zaświadczenie / oświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach Santander.

Już teraz zrób swój pierwszy krok do zakupu nowego domu lub mieszkania. Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci ze wszystkimi formalnościami związanymi z kredytem.