Przeniesienie kredytu do innego banku

Dlaczego warto przenieść kredyt do innego banku?

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego to tzw. refinansowanie. Jest to bardzo opłacalna dla klienta operacja, jeśli:
 • rynkowe stawki oprocentowania kredytów są niższe od tych, które są w Twojej umowie,
 • rata kredytu jest obecnie dla Ciebie za wysoka,
 • koszty całkowite w nowym banku są niższe od tych które są w Twojej umowie.

Pomoc w refinansowaniu kredytu hipotecznego

Jako polecany doradca kredytowy Poznań zauważam, że od kilku lat prowizje za wcześniejszą spłatę całkowitą lub częściową uległy obniżeniu a w większości banków nie są już pobierane. Otwiera to nowe możliwości dla klientów, którym opłaca się refinansowanie kredytu. W takim przypadku koszty przejścia do nowego banku wyniosą 0 złotych i tylko moment przejścia będzie istotny, gdyż dla osób mających spłacone już np. 70% kredytu przejście do nowego banku z przeliczeniem odsetek na nowo może się po prostu nie opłacać.

Na pewno przejście takie jest najbardziej opłacalne na początku trwania umowy, ze względu na możliwość odzyskania części kosztów dodatkowych pobieranych przez banki w momencie uruchamiania kredytu czyli przede wszystkim ubezpieczeń na życie lub utraty pracy, które w niektórych bankach są pobierane z góry za okres 3 lub 4 lat. Przy spłacie kredytu po 2 latach kwoty zwrotów mogą sięgać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Doświadczony ekspert hipoteczny i doradca finansowy sugeruje nadpłatę kredytu z otrzymanych zwrotnie środków w celu obniżenia kosztów całkowitych kredytu.

W tym miejscu trzeba również pamiętać, żeby skracać okres kredytowania, a nie zmniejszać wysokość raty gdyż pierwsze rozwiązanie jest korzystniejsze kosztowo dla kredytobiorcy.

Zapraszam na bezpłatną konsultację i sprawdzenie Twojej umowy kredytowej w celu sprawdzenia opłacalności refinansowania kredytu.

  Zostaw wiadomość, oddzwonię!

  Jak przebiega refinansowanie kredytu hipotecznego? 

  Przed podjęciem decyzji, do jakiego banku najlepiej przenieść kredyt hipoteczny, wiele osób zastanawia się nad przebiegiem samej procedury refinansowania. Takie przedsięwzięcie wymaga od klienta nieco zaangażowania, jednak nie jest aż tak czasochłonne, jak zaciągnięcie pierwszej pożyczki na zakup nieruchomości.  

  Refinansowanie kredytu hipotecznego najlepiej zacząć od ustalenia, jaka kwota kredytu została jeszcze do uregulowania. Pozwoli to precyzyjniej oszacować koszty i określić warunki kredytowe nowego zobowiązania. Ważne również, aby zadeklarować, jaki cel ma refinansowanie kredytu hipotecznego. 

  Gdy znajdziesz już odpowiednio spersonalizowany i najtańszy refinansowy kredyt hipoteczny, powinieneś przygotować niezbędne dokumenty (m.in. te związane ze spłatą dotychczasowego kredytu czy z samą nieruchomością) oraz złożyć wniosek o przeniesienie zobowiązania. Później, po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, pozostaje jedynie podpisać umowę z nowym bankiem. Jako doradca kredytowy zapewniam kompleksowe wsparcie na każdym z powyższych etapów refinansowania.

  Kiedy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu hipotecznego?

  Kredyt hipoteczny refinansowy ma na celu obniżenie kosztów aktualnie spłacanego finansowania. Takie rozwiązanie możesz rozważyć, zwłaszcza gdy:

  • trafiłeś na bardziej opłacalną ofertę kredytu hipotecznego w innym banku;
  • poprawiła się Twoja sytuacja ekonomiczna i masz szansę na uzyskanie finansowania na lepszych warunkach;
  • zależy Ci na wydłużeniu okresy kredytowania lub obniżeniu kosztów finansowania;
  • upłynął czas ustalony w umowie kredytowej, w którym banku mógł naliczyć Ci dodatkowe opłaty z tytułu wcześniejszej spłaty zobowiązania.

  Refinansowanie kredytu hipotecznego – koszty 

  Część kredytobiorców rozważa refinansowanie kredytu hipotecznego. Koszty takiego przedsięwzięcia odgrywają niemałą rolę w podjęciu ostatecznej decyzji. Nawet najtańszy refinansowy kredyt hipoteczny może okazać się nieopłacalny, jeśli odpowiednio nie przeanalizujesz warunków umownych określonych przez aktualnego kredytodawcę i kosztów związanych z przedterminową spłatą kredytu. Zaleca się również obliczyć całkowity koszt kredytu hipotecznego po zmianie kredytodawcy i oszacować, jak bardzo dana propozycja finansowania jest korzystna.

  Wśród kosztów refinansowania kredytu hipotecznego warto uwzględnić wykreślenie hipoteki ustanowionej na rzecz wcześniejszego kredytodawcy z księgi wieczystej (100 zł) oraz wpis hipoteki na rzecz nowego kredytodawcy (200 zł). 

  Niekiedy niezbędna staje się też ponowna wycena nieruchomości będącej zabezpieczeniem spłaty. Jeśli jej wartość uległa zmianie, konieczne będzie przygotowanie nowego operatu.

  Co należy wziąć pod uwagę przy zmianie kredytu do innego banku?

  Przed wyborem banku do refinansowaniu kredytu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim, warto porównać oferty różnych banków, w tym elementy takie jak: oprocentowanie, prowizje, okres spłaty i dodatkowe koszty. Ważne jest również zrozumienie warunków umowy, takich jak prowizje za wcześniejszą spłatę kredytu czy możliwość renegocjacji warunków w przyszłości. Przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z ekspertem hipotecznym, który pomoże w analizie ofert i wyborze najkorzystniejszej opcji.

  Przy sprawdzeniu ofert innych banków należy wziąć pod uwagę poniższe elementy:

  • liczba rat oraz ich wysokość,
  • rodzaj rat – stałe, rosnące lub malejące,
  • termin ostatecznej spłaty kredytu,
  • możliwość zmiany liczny kredytobiorców,
  • jednorazowe koszty przeniesienia kredytu do danego banku.

  Refinansowanie kredytu hipotecznego w tym samym banku — czy jest możliwe?

  Wniosek o kredyt hipoteczny refinansowy co do zasady polega na przeniesieniu zobowiązania do innego banku. Wszelkie zmiany lub negocjacje przeprowadzane w obrębie obecnej umowy określa się po prostu jako restrukturyzację czy zmianę warunków kredytu. Oba zabiegi, restrukturyzacja i refinansowanie, mają jednak cechę wspólną — dążą do uzyskania realnych oszczędności i obniżenia kosztów zobowiązania. 

  Podsumowując, refinansowanie kredytu hipotecznego w tym samym banku nie jest możliwe

  Ile razy można refinansować kredyt?

  Z refinansowania kredytu można korzystać bez żadnych ograniczeń. Ważne, aby znaleźć korzystną ofertę i dobrze rozważyć opłacalność takiego rozwiązania. Warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, aby uniknąć ewentualnych strat. 

  Jeśli nie wiesz, do jakiego banku najlepiej przenieść kredyt hipoteczny i czy refinansowanie sprawdzi się w Twoim przypadku, skontaktuj się ze mną. Z chęcią spotkam się z Tobą w ramach bezpłatnej konsultacji i udzielę merytorycznego wsparcia.