Kategorie
blog

Kredyt bez wkładu własnego — kto może z niego skorzystać?

W 2024 roku możesz kupić mieszkanie bez wkładu własnego, korzystając z rządowych gwarancji. To opcja dla tych, którzy nie są w stanie pokryć wymaganego początkowego wydatku, ale mają zdolność kredytową umożliwiającą zaciągnięcie zobowiązania. Na czym polega rządowy program i kto może z niego skorzystać? Jakie są jego warunki?

Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? 

Mieszkanie bez wkładu własnego 2024: czy to możliwe? Program rządowy ma obowiązywać do 2030 roku. W związku z tym w 2024 roku potencjalni kredytobiorcy również będą mogli skorzystać z tego rodzaju wsparcia. Dzięki temu mogą dokonać zakupu nieruchomości na kredyt bez konieczności posiadania i inwestowania oszczędności. Zastąpi je rządowa gwarancja.

Mieszkanie bez wkładu własnego — program rządowy, który ułatwi Ci zakup mieszkania 

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego, oferowany w ramach Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego, ma zwiększyć możliwości Polaków związane z zakupem nieruchomości. Dotychczas dla wielu osób barierą, uniemożliwiającą zrealizowanie inwestycji, było zdobycie wkładu własnego. Z reguły banki oczekują od kredytobiorców zabezpieczenia w postaci posiadania środków czy np. działki budowlanej o wartości od 10 do nawet 20% kwoty całej inwestycji. W praktyce dla wielu osób oznacza to konieczność odłożenia kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. 

Hipoteka bez wkładu własnego jest w takiej sytuacji alternatywnym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga oszczędności czy posiadania działki jako formy zabezpieczenia. Rządowy program nie zwalnia jednak potencjalnych kredytobiorców z konieczności zaprezentowania odpowiedniej zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty zobowiązania o określonych warunkach w wyznaczonym terminie. 

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego: co warto wiedzieć? 

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to program rządowy, który:  

 • jest skierowany do osób niemających środków na wkład własny, ale jednocześnie o zdolności kredytowej na optymalnym poziomie w kontekście danego zobowiązania; 
 • pozwala uzyskać kredyt w kwocie nawet 100% wartości mieszkania; 
 • umożliwia przeznaczenie środków pochodzących z rządowych gwarancji na inwestycje związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego bądź budowę domu, w tym budowę wraz z wykończeniem, a nawet zakupem działki; 
 • nie nakłada na beneficjentów limitu wieku (w przeciwieństwie do kredytu 2%) i limitu powierzchni mieszkania; 
 • wprowadza limity cen mieszkań w przeliczeniu na 1 m kw. powierzchni użytkowej, które są zróżnicowane w zależności od rodzaju rynku, z którego pochodzi mieszkanie i od położenia nieruchomości; 
 • pozwala beneficjentom uzyskać spłatę rodzinną (za urodzenie się 2. dziecka rząd spłaci 20 tysięcy złotych zobowiązania, a za urodzenie się 3. aż 60 tysięcy złotych). 

Warto wiedzieć, że kupno mieszkania bez wkładu własnego jest możliwe już od 2022 roku. Przez ten czas zmieniała się jednak sytuacja polityczna, społeczna, ekonomiczna i gospodarcza. W związku z tym w programie również pojawiły się modyfikacje, które uwzględniają aktualne warunki. 

Mieszkanie bez wkładu własnego 2024: co się zmienia? 

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy zmienia się wraz z sytuacją polityczną, gospodarczą czy ekonomiczną. W związku z tym od początku jego obowiązywania wprowadzano różne modyfikacje. Pierwsze z nich, kluczowe dla potencjalnych kredytobiorców, pojawiły się już w 2023 roku. Początkowo osoby, które chciały się ubiegać o wsparcie z rządowych gwarancji, nie mogły dysponować własnym wkładem w wysokości ponad 10%. Limit został zniesiony, co zwiększyło liczbę osób, które mogą przystąpić do programu. 

Zmiany sprawiły, że o Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy mogą starać się kredytobiorcy, którzy nie mają żadnych środków na wkład własny, a także osoby, które mają środki na wkład własny, ale w wysokości mniejszej niż 20% całej inwestycji. Jeśli masz odłożoną jedynie część pieniędzy, możesz skorzystać z rządowej gwarancji. Wówczas w ramach wsparcia otrzymasz dopłatę do wymaganych 20% bez żadnych dodatkowych kosztów. 

W 2024 roku z Banku Gospodarstwa Krajowego można uzyskać wsparcie w kwocie od 10 do 20% ceny nieruchomości. Kwotowe limity gwarancji spłat rodzinnych na nadchodzący rok to 500 tysięcy złotych (poprzednio kwoty były niższe — wynosiły 100 i 200 tysięcy złotych). Jeśli środki się wyczerpią, zainteresowani wsparciem będą musieli poczekać na kolejny okres rozliczeniowy. Gwarancje są przyznawane z uwzględnieniem kolejności składania wniosków jedynie osobom, które spełnią założenia programu Mieszkanie bez wkładu własnego (działa on obecnie pod nazwą Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy). 

Kredyt bez wkładu własnego — warunki 

Nie każdy może otrzymać kredyt bez wkładu własnego. Warunki, obowiązujące potencjalnych kredytobiorców, determinują możliwość uzyskania wsparcia. Do rządowego programu mogą przystąpić osoby, które: 

 • mają zdolność kredytową; 
 • nie mają prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego (wyjątkiem są rodziny, w których znajduje się co najmniej dwoje dzieci); 
 • nie dokonały darowizny mieszkania lub domu jednorodzinnego na rzecz członka rodziny w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie; 
 • chcą zakupić nieruchomość, której cena nie przekracza ustawowego limitu. 

Mieszkanie bez wkładu własnego: dla kogo? Rządowy program jest skierowany do Polaków oraz obcokrajowców. Mogą z niego skorzystać single, małżeństwa czy pary wychowujące dziecko w ramach wspólnego gospodarstwa domowego. Beneficjentów nie obejmuje limit wieku. 

Hipoteka bez wkładu własnego: kto nie może skorzystać z rządowego wsparcia? 

Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w każdej sytuacji? Okazuje się, że jest grupa osób, która nie może zostać beneficjentem tej formy wsparcia. Chodzi o potencjalnych kredytobiorców, którzy nie mają zdolności kredytowej na optymalnym poziomie. Jeśli dochody są zbyt niskie, koszty utrzymania rodziny czy dodatkowe zobowiązania za wysokie, nie można przystąpić do programu. 

Mieszkanie bez wkładu własnego — jakie banki? 

Warto wiedzieć, że nie każda instytucja bankowa przystąpiła do programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie banki udzielają zobowiązania z uwzględnieniem rządowych gwarancji? Aktualnie umowę z BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) w zakresie rodzinnych kredytów mieszkaniowych, udzielania gwarancji wkładu własnego i dokonywania spłat rodzinnych, zawarły: 

 • Alior Bank S.A.,
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • BPS S.A.,
 • PKO Bank Polski S.A.,
 • Santander Bank Polska S.A. 

W jakim banku kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Lista podmiotów, współpracujących z BGK, stale się zmienia. Aby wybrać jeden z nich, należy w szczegółowy sposób przeanalizować warunki proponowane przez daną instytucję. 

Kupno mieszkania bez wkładu własnego — jak przystąpić do programu? 

Aby przystąpić do programu, trzeba złożyć wniosek o udzielenie rodzinnego kredytu mieszkaniowego. Dołącza się do niego oświadczenia o spełnieniu warunków określonych w ustawie. Pełną dokumentację trzeba złożyć do banku, który ma zawartą umowę z BGK. Możesz wziąć udział w takiej procedurze samodzielnie. Warto jednak rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego Pawła Pietrasa. 

Specjalista nie tylko pomoże zgromadzić, uzupełnić i złożyć dokumenty (bez błędów formalnych, które mogą stanowić podstawę do odrzucenia wniosku). Przede wszystkim pomoże Ci on wybrać ofertę zobowiązania dopasowaną do Twoich potrzeb oraz możliwości. 

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy pozwala ubiegać się o zobowiązanie hipoteczne osobom, które nie zgromadziły jeszcze wymaganego wkładu własnego, ale mają zdolność kredytową. Beneficjenci programu mogą uzyskać rządową gwarancję w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych. Zobowiązanie można zaciągnąć jedynie w określonych bankach i po spełnieniu wyraźnie wskazanych warunków. Podczas ubiegania się o przystąpienie do procedury przydatna jest pomoc doradcy kredytowego. Specjalista zajmie się znalezieniem najkorzystniejszej oferty zobowiązania, a także przygotowaniem niezbędnych formalności.

Szukasz pomocy przy składaniu wniosku o kredyt bez wkładu własnego? Skontaktuj się ze mną.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Warunki programu Bezpieczny kredyt 2%

Co może być wkładem własnym?

Metody na zwiększenie zdolności kredytowej