Kategorie
blog

Kredyt na mieszkanie: jak się przygotować?

Marzysz o tym, żeby zamieszkać z rodziną we własnej nieruchomości? Masz dość wynajmowania mieszkania i chcesz kupić własne „M”? Jeśli nie masz wystarczająco dużo oszczędności, aby nabyć lokal za gotówkę, możesz wziąć kredyt hipoteczny. To bezpieczny sposób, na sfinansowanie takiej inwestycji. Warto się do tego dobrze przygotować. Dowiedz się, jak wziąć kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na kilkadziesiąt lat, które będzie znacznie wpływać na Twoją sytuację finansową. Dlatego nie pożyczaj pieniędzy od banku pochopnie. Zacznij od odpowiednich przygotowań. Dzięki temu nie tylko skrócisz procedurę uzyskiwania kredytu hipotecznego, ale także sprawisz, że spłata zobowiązania będzie mniej uciążliwa.

Kredyt hipoteczny – jak się przygotować?

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny i zastanawiasz się, jak się przygotować? Nikt spośród bliskich nie jest w stanie podać Ci sensownej odpowiedzi? Aby nie błądzić, warto na początek udać się do eksperta hipotecznego. To specjalista w zakresie kredytów na mieszkania. Nie tylko wyjaśni skomplikowane terminy bankowe. Udzieli także konkretnych wskazówek dotyczących tego, od czego zacząć starania o pieniądze.

Kolejny krok to sprawdzenie zdolności i historii kredytowej. W ten sposób ustalisz, czy w ogóle stać Cię na kredyt i czy nie masz żadnych długów, które mogłyby utrudnić uzyskanie finansowania.

Jak sprawdzić zdolność i historię kredytową?

Swoją historię kredytową możesz sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej, w skrócie BIK. Jest to baza, w której zgromadzone są wszystkie informacje o Twoich dotychczasowych zobowiązaniach. Znajdują się tam dane o tym:

 • na co zostały pożyczone pieniądze,
 • czy dług był spłacany w wyznaczonych terminach,
 • czy nie ma opóźnień w płaceniu rat,
 • ile pieniędzy musisz jeszcze zwrócić do banków i innych instytucji.

Na podstawie tych informacji ustala się, czy jesteś wiarygodnym klientem.

Natomiast zdolność kredytową sprawdzisz u eksperta hipotecznego. Specjalista dysponuje profesjonalnymi kalkulatorami, za pomocą których można dokładnie określić, na jak duży kredyt Cię stać.

Co należy wiedzieć przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny?

Co sprawdzić przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny? Wymagania banku to temat, z którym koniecznie trzeba się zapoznać. We wszystkich instytucjach jednym z warunków udzielenia finansowania jest zgromadzenie wkładu własnego. Powinien on wynosić od 10% do nawet 30% wartości nieruchomości. Te pieniądze trzeba zebrać samodzielnie – nie można ich pożyczyć z innego banku.

Kredyt hipoteczny – co jest potrzebne?

“Jak dostać kredyt na mieszkanie?” – to pytanie często zadają osoby, które po raz pierwszy ubiegają się o pieniądze od banku. Zgromadzenie wkładu własnego w odpowiedniej wysokości nie wystarczy.

Kredytobiorcy muszą jeszcze mieć dobrą zdolność kredytową. Jest ona obliczana w oparciu o:

 • średnie dochody z ostatnich 3 lub 6 miesięcy,
 • zadłużenia, które pozostały do spłaty,
 • comiesięczne zobowiązania,
 • liczbę osób na utrzymaniu,
 • formę zatrudnienia.

Aby udowodnić, że spełniasz warunki do kredytu hipotecznego, przygotuj zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy. Potrzebne są także umowa o pracę, a także wyciąg z konta osobistego, na które wpływa wynagrodzenie z ostatnich 3 lub 6 miesięcy.

Kredyt hipoteczny – wymagania

Chcesz uzyskać kredyt hipoteczny? Co jest potrzebne, aby otrzymać pieniądze? Oprócz dokumentów odnośnie do Twojej sytuacji finansowej przygotuj te, które dotyczą kupowanej nieruchomości. Ważne są:

 • umowa przedwstępna,
 • wyciąg z księgi wieczystej,
 • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej (wystawione przez te instytucje),
 • wycena mieszkania wykonana przez rzeczoznawcę,
 • potwierdzenie, że właściciel ma prawo do nieruchomości. Mogą to być np. akt darowizny lub umowa kupna-sprzedaży.

Pamiętaj, że im szybciej zgromadzisz potrzebne dokumenty, tym krócej będzie trwać proces weryfikowania Twojego wniosku.

Procedura kredytu hipotecznego – jak wygląda?

Nie wiesz, jak dostać kredyt na mieszkanie? To procedura, która według przepisów prawa powinna potrwać ok. 21 dni. Jednak zdarza się, że ciągnie się nawet przez kilka miesięcy. Wiele zależy od tego, ile wniosków do rozpatrzenia spłynęło do banku w ostatnim czasie. Istotne jest także to, czy udało Ci się złożyć wszystkie dokumenty. Pamiętaj, że brak nawet pojedynczego zaświadczenia może spowodować opóźnienie procedury kredytu.

Niemniej niezależnie od tego, ile trwa proces ubiegania się o pieniądze, zawsze przebiega on tak samo. Zapoznaj się z jego kolejnymi etapami.

1. Złożenie wniosku

Procedura kredytowa rozpoczyna się od złożenia wniosku do banku. To dokument, który powinien zawierać informacje o Twojej sytuacji finansowej, a także o parametrach kredytu. Dlatego należy w nim dokładnie określić, ile pieniędzy chcesz pożyczyć, na co je przeznaczysz i jak długo będziesz spłacać zobowiązanie.

2. Weryfikacja Twojej zdolności kredytowej

Udało Ci się złożyć wniosek o kredyt i zaświadczenie o zatrudnieniu? Bank zacznie weryfikować Twoją zdolność kredytową. Wykorzysta również informacje zawarte np. w bazie BIK. Sprawdzanie Twojej sytuacji finansowej może potrwać od kilku godzin do kilku dni.

3. Decyzja wstępna

Decyzja wstępna to informacja o tym, że spełniasz podstawowe wymagania jako kredytobiorca i jesteś wiarygodnym klientem. To także potwierdzenie, że bank rozpatrzy Twój wniosek o pieniądze, jeśli złożysz pozostałe wymagane dokumenty odnośnie do nieruchomości.

4. Weryfikacja nieruchomości

Przed wydaniem decyzji ostatecznej bank musi ocenić, czy udzielenie kredytu na zakup Twojej nieruchomości jest dla niego bezpieczne i opłacalne. W tym celu sprawdza m.in. wartość mieszkania, a także to, czy nie jest ono zadłużone.

5. Decyzja ostateczna

Na decyzję ostateczną czeka się ok. 21 dni od złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Gdy bank ją wyda, od razu otrzymasz stosowną informację od pracownika instytucji lub swojego eksperta hipotecznego. Wraz z nią dostaniesz także listę warunków, które trzeba spełnić, aby możliwe było uruchomienie kredytu hipotecznego.

6. Podpisanie umowy kredytowej

Po uzyskaniu decyzji ostatecznej czas na podpisanie umowy kredytowej. Masz na to od 30 do nawet 120 dni – w zależności od tego, w którym banku ubiegasz się o pieniądze.

7. Uruchomienie kredytu hipotecznego 

Po podpisaniu umowy kredytowej i spełnieniu warunków dołączonych do decyzji ostatecznej bank wypłaci pieniądze. Część gotówki zostanie bezpośrednio przekazana sprzedającemu, a część „na remont” będzie przelana na Twoje konto.

Procedura odnośnie do tego, jak wziąć kredyt hipoteczny, może być przerażająca dla osób, które pierwszy raz korzystają z podobnych usług. Aby nieco zmniejszyć stres, warto skorzystać z pomocy eksperta hipotecznego Pawła Pietrasa. Przeprowadzi Cię „za rękę” przez cały proces. Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie – jak go uzyskać?

Czym jest hipoteka?

Rata równa czy malejąca – co jest lepszym wyborem?