Kategorie
blog

Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie

Udało Ci się zgromadzić wystarczająco oszczędności na wkład własny na nieruchomość? Brakuje Ci pozostałej kwoty, aby kupić dom lub mieszkanie? Dodatkowe środki można uzyskać z kredytu hipotecznego. Bank może Ci pożyczyć nawet milion złotych, pod warunkiem że masz wystarczająco dobrą zdolność kredytową. Zależy ona m.in. od formy zatrudnienia. Dowiedz się, czy można np. uzyskać kredyt na umowę zlecenie.

„Kredyt hipoteczny a umowa cywilnoprawna” – to fraza często wpisywana w wyszukiwarkę internetową. Nic dziwnego. Wiele osób pracuje na takich warunkach, a jednocześnie marzy o własnej nieruchomości. Co więcej, panuje przekonanie, że banki udzielają pożyczek tylko osobom, które mają stabilne zatrudnienie na umowę na czas nieokreślony. To nie jest prawda. Kredyt na mieszkanie z umową zlecenie jest możliwy. Doradca kredytowy z Poznania może Ci w tym pomóc.

Kredyt hipoteczny a umowa cywilnoprawna 

Umowa cywilnoprawna jest nazywana także umową zlecenie lub o dzieło. Zazwyczaj podpisuje się ją ze zleceniobiorcą, gdy firma:

  • nie chce zatrudnić pracownika na stałe,
  • ma zadania do wykonania i potrzebuje dodatkowej osoby do pracy.

Zazwyczaj umowa cywilnoprawna jest zawierana na krótki okres potrzebny na wykonanie powierzonych obowiązków. Oznacza to, że większość kredytobiorców nie ma ciągłości w zatrudnieniu. To może negatywnie wpływać na ocenę zdolności kredytowej przez bank, a tym samym na szanse uzyskania pieniędzy na zakup domu lub mieszkania. 

Czy można wziąć kredyt na mieszkanie z umową zlecenie?

Zastanawiasz się, czy można dostać kredyt na umowę zlecenie? Jest to możliwe, jednak:

  • trzeba udowodnić, że dochody z tej formy zatrudnienia są regularne i wystarczająco duże, aby pokryć raty kredytu;
  • musisz pokazać, że jesteś w stanie zadbać o swoją sytuację finansową.

W tym celu może być konieczne przedstawienie umów z ostatnich kilku lat, a także wyciągu z konta osobistego z okresu kilkunastu miesięcy. Mile widziane jest, jeśli ciągle zatrudnia Cię ten sam pracodawca. Wiele banków traktuje wtedy umowę na zlecenie tak samo pracę na stałe.

Jaki bank akceptuje umowę zlecenie?

Nie wiesz, jaki bank akceptuje umowę zlecenie? Żadna instytucja nie określa, jaka musi być forma zatrudnienia, aby uzyskać kredyt. Jednak praktyka pokazuje, że największe szanse na dodatkowe środki mają osoby, które pracują na umowę na czas nieokreślony. Wynika to z tego, że takiego pracownika jest trudniej zwolnić. Ponadto przysługuje mu prawo do długiego okresu wypowiedzenia i odprawy. Dzięki temu kredytobiorca ma więcej czasu na znalezienie nowej pracy i dysponuje środkami na opłacenie rat kredytu. 

Kredyt hipoteczny bez umowy o pracę – czy to możliwe?

Chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny bez umowy o pracę? Jeśli nie prowadzisz własnej działalności gospodarczej, szanse na uzyskanie pieniędzy na zakup nieruchomości bez zatrudnienia są dość małe.

Kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie – warunki

Ubiegasz się o kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie? Warunki, które musisz spełnić, są podobne do tych dotyczących osób zatrudnionych na czas nieokreślony. Trzeba mieć:

  • dobrą zdolność kredytową, a więc być w stanie wywiązywać się ze swojego zobowiązania,
  • dobrą historię kredytową, czyli nie możesz mieć opóźnień w płaceniu żadnych rat,
  • 10-20% wkładu własnego w formie np. gotówki, zadatku lub działki budowlanej.

Bank może także zażyczyć sobie dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu, np. poprzez zakup dodatkowego ubezpieczenia na życie. Wiele zależy od polityki danej instytucji. 

Aby nie mieć wątpliwości, jakie warunki trzeba spełnić, warto zasięgnąć porady eksperta kredytowego. Specjalista wskaże, jakich formalności trzeba dopełnić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania. 

Co sprawdza bank przy kredycie na mieszkanie z umową zlecenie?

Jeśli bierzesz kredyt na umowę zlecenie, bank dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową. A zatem sprawdzi:

  • historię z Twojego rachunku osobistego, na który przychodzi wynagrodzenie – w tym celu może poprosić Cię o wyciąg z konta;
  • umowy zlecenie lub o dzieło z ostatnich kilku lat  – może być konieczne przedstawienie kserokopii dokumentów,
  • informacje zawarte np. w Biurze Informacji Kredytowej.

Pamiętaj – bank dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową, zanim udzieli Ci kredytu. Dlatego warto zadbać, aby była ona jak najlepsza. 

Kredyt na umowę zlecenie? To możliwe, jeśli zarabiasz wystarczająco dużo! Więcej informacji udzieli Ci doświadczony ekspert hipoteczny Paweł Pietras. Umów się na rozmowę już dziś!

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Jak się przygotować do wzięcia kredytu mieszkaniowego?

Na czym polega prowizja przy kredycie hipotecznym?