Kredyt hipoteczny to czasami jedyna szansa na to, żeby kupić własną nieruchomość. Aby go uzyskać trzeba mieć m.in. dobrą zdolność kredytową. Niestety nie każdy bank może ocenić ją pozytywnie. Instytucje mają własne wytyczne, którymi kierują się przy analizowaniu wniosku. Dlatego warto rozważyć złożenie wniosku o kredyt hipoteczny w kilku bankach.

Czy można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w kilku bankach?

Prawo nie zabrania ubiegania się o finansowanie w różnych instytucjach. Zatem możesz bez zbędnego zastanawiania się złożyć wniosek w kilku wybranych bankach w tym samym czasie. Jest to nie tylko możliwe, ale także jak najbardziej wskazane.

Osoby, które ubiegają się o pieniądze w kilku bankach, zwiększają swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji. Ponadto w ten sposób można uzyskać możliwość oferty, która będzie dopasowana do potrzeb i możliwości finansowych.

Najczęściej rekomenduje się składanie wniosków do 2-3 różnych banków.

Czy liczba wniosków kredytowych ma negatywny wpływ na BIK?

Złożenie wniosku o kredyt wiąże się z rozpoczęciem procedury sprawdzania Twojej zdolności kredytowej. Jednym z etapów jest weryfikacja informacji w bazach dłużników. Cenne są np. dane z BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej, które stosuje punktową skalę do oceny wiarygodności klienta.

Wiele osób się tego obawia. Wśród klientów krąży opinia, że duża liczba zapytań o zadłużenia negatywnie wpływa na Twoją ocenę w BIK. Nie jest to prawda. Jeśli wnioski o ten sam rodzaj kredytu zostały złożone w tym samym czasie (w przeciągu 14 dni), są traktowane jako jedno zapytanie. Zatem ich liczba nie ma żadnego wpływu na Twoją punktację w bazie.

Czy składanie wniosku o kredyt hipoteczny w swoim banku jest opłacalne?

Wiele osób przywiązuje się do swojego banku, dlatego to tam najpierw składa wniosek o kredyt. Niestety nie zawsze jest to korzystne. W przypadku hipoteki instytucje nie mają w zwyczaju traktowania swoich klientów w inny sposób niż pozostałe osoby. Warunki będą identyczne dla wszystkich.

Jednak to rozwiązanie może mieć pewne zalety.

  • Mniej formalności – bank ma dostęp do Twojej historii przychodów i wydatków, więc może sam sprawdzić sytuację finansową. Nie trzeba składać np. wyciągu z konta.
  • Brak konieczności otwierania nowego konta – kredyt zostanie „podpięty” do aktualnego rachunku bankowego, więc nie trzeba będzie zakładać nowego i płacić za jego obsługę.

To rozwiązanie ma też kilka wad:

  • obecnie banki najwięcej zarabiają nie na odsetkach z kredytu a na produktach dodatkowych, dodanych do kredytu obniżających marżę np. konto, karta kredytowa, limit w koncie, ubezpieczenia.
  • Bank wymaga również comiesięcznych wpłat z wynagrodzeń lub przychodów z działalności. To powoduje, że wielu nowych klientów przenosi główne konto do banku w którym ma hipotekę a wtedy bank ma szansę na pozyskanie dodatkowych wpływów, lokat, transakcji kartami

Dlatego, zanim złożysz wniosek do swojego banku, porównaj jego propozycje z ofertami innych instytucji. Za kredyt na tak dużą kwotę nie warto przepłacać z powodu przywiązania.

Ile razy można składać wniosek kredytowy?

Twój wniosek został odrzucony i zastanawiasz się, ile razy jeszcze możesz składać nowe dokumenty? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre banki nie biorą pod uwagę takich informacji podczas obliczania zdolności kredytowej, więc w tym przypadku można ubiegać się o finansowanie nawet co miesiąc.

Jednak są także instytucje, które częste zapytania o kredyt, traktują jako niepokojący sygnał. Mogą uznać, że ukrywasz jakiś fakt, który wpływa na zdolność i stwierdzić, że nie jesteś wiarygodnym klientem.

Dlatego warto być ostrożnym. Jeśli odrzucono Twój wniosek, zgłoś się do mnie. Doradca kredytowy (Poznań) może pomóc w doborze odpowiedniej oferty, a nawet poprawieniu zdolności kredytowej.

Pamiętaj, aby uzyskać kredyt, złóż wniosek w kilku bankach. To większa szansa na otrzymanie pozytywnej decyzji.