Praktyka pokazuje, że kredyt konsolidacyjny w Poznaniu jest rozwiązaniem, które interesuje sporą grupę osób. W jakim przypadku zwykle bierze się go pod uwagę? Kredyt konsolidacyjny najczęściej rozważają klienci spłacający kilka zobowiązań, które nadmiernie obciążają ich budżet. To nic innego jak połączenie kilku kredytów w jeden: łatwiejszy w obsłudze i tańszy.Jako ekspert kredytowy z Poznania pomagam klientom, którzy zastanawiają się nad tym, by starać się o konsolidacyjny kredyt hipoteczny. Dzięki mojemu wsparciu mogą oni m.in. przekonać się, czy mają możliwość skorzystania z takiej opcji, a także czy będzie ona dla nich opłacalna. Zachęcam do tego, by przed umówieniem się na spotkanie ze mną zapoznać się z dalszą częścią tekstu, w której wyjaśniam, kiedy warto rozważyć konsolidację, a kiedy nie ma ona większego sensu. Podkreślę przy tym już na wstępie, że zgodę na konsolidację musi wyrazić bank: w pewnych sytuacjach odrzuci on wniosek klienta.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Spłacanie kilku kredytów jednocześnie może być prawdziwym wyzwaniem: różne terminy spłat, kilka rachunków do przelewów, do tego sporadyczne kontakty z bankami. Cały ten proces można uprościć poprzez połączenie ich w jeden z niższą ratą i dłuższym okresem spłaty. To właśnie jest konsolidacja kredytu hipotecznego lub gotówkowego.
Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie zaciągane w celu spłaty dotychczasowych zobowiązań. Kredytobiorca sam wybiera, które kredyty chce połączyć w jeden: nie ma obowiązku łączenia wszystkich. Ostateczną decyzję podejmuje bank, który wcześniej bada zdolność kredytową klienta. Jeśli uzna, że nie jest on wystarczająco wiarygodny, odrzuci wniosek o konsolidację.

Kredyt konsolidacyjny – jakie kredyty można połączyć?
Osoby, które rozważają kredyty konsolidacyjne w Poznaniu lub innych miejscowościach, często zastanawiają się, co można połączyć w ich ramach. Konsolidacji mogą podlegać różne zobowiązania finansowe. Każdy bank samodzielnie ustala zasady konsolidacji i kredyty, które jej podlegają, ale najczęściej instytucje finansowe dopuszczają możliwość łączenia zadłużenia z tytułu:
- kredytu gotówkowego,
- kredytu ratalnego,
- kredytu hipotecznego,
- limitu w rachunku osobistym lub na karcie kredytowej,
- kredytu samochodowego.
Niektóre banki są gotowe objąć połączonym kredytem także pożyczki pozabankowe, ale nie jest to zasadą.
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Przed startem ubiegania się o kredyt konsolidacyjny w Poznaniu lub innym mieście warto bliżej zapoznać się z tym, na czym on polega. Co do zasady reguły nim rządzące wyglądają następująco.
Pierwszy krok zawsze należy do kredytobiorcy: to on decyduje, że chce połączyć swoje zobowiązania i wybiera bank, z którego usługi chce skorzystać. Następnie wypełnia wniosek i poddaje się procedurze oceny zdolności kredytowej – tak samo, jak przy ubieganiu się o każdy inny kredyt.
W kontekście zagadnienia, jakim jest kredyt hipoteczny i konsolidacja, warto zaznaczyć, że bank nie ma obowiązku konsolidować kredytów. Jeśli uzna, że istnieje ryzyko, że klient nie spłaci połączonych zobowiązań, odrzuca jego wniosek.
Jeśli wyrazi zgodę na konsolidację, to spłaca dług w poszczególnych bankach. Tym samym klient przestaje być dłużnikiem tych instytucji i staje się zobowiązany wyłącznie wobec banku, który uregulował jego długi. Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym: bank we własnym zakresie dokonuje rozliczeń z innymi instytucjami. Nie ma możliwości, by klient otrzymał pieniądze na konto i samodzielnie pospłacał swoje zobowiązania.
W rezultacie znikają dotychczasowe długi, ale zostaje jeden: wobec banku konsolidującego. Powstaje jedna rata zamiast kilku. Przed zawarciem umowy klient negocjuje warunki konsolidacji z bankiem i może wnioskować o zmniejszenie miesięcznych rat z jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty. Dzięki temu miesięczne zobowiązania będą niższe.
Kredyt konsolidacyjny Poznań i okolice – kiedy konsolidacja kredytu się opłaca?
Kiedy w szczególności warto rozważyć konsolidację kredytu?
- Spłacanie kilku kredytów stało się zbyt trudne i kredytobiorca gubi się w terminach, nie jest pewien, ile zostało mu do spłaty, nie pamięta, czego dotyczą poszczególne zobowiązania. Po połączeniu ich w jedno ten problem zniknie.
- Klient chciałby zmienić harmonogram lub wysokość spłat, ale bank się na to nie zgadza. Konsolidacja to „czysta karta” – przed zawarciem umowy strony negocjują warunki i klient może przekonać bank do zasad, które są dla niego korzystne.
- Zmieniła się sytuacja na rynku i pojawiły się oferty lepsze niż w czasie, gdy kredytobiorca zaciągał zobowiązanie. Kredyt konsolidacyjny może pozwolić uzyskać lepsze warunki, np. w zakresie oprocentowania.
Jak widać, hipoteczny kredyt konsolidacyjny lub kredyt konsolidacyjny bez tego rodzaju zabezpieczenia może okazać się interesującą propozycją w wielu życiowych sytuacjach. Dobry ekspert kredytowy lub doradca kredytowy z Poznania jest w stanie pomóc klientowi w sprawdzeniu, czy w jego przypadku warto z niej skorzystać. Wiedza i doświadczenie takiego specjalisty mogą okazać się bardzo cennym wsparciem przy podejmowaniu decyzji finansowych.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy kompetentnego eksperta kredytowego w Poznaniu w kwestiach związanych z rozważaną konsolidacją hipoteczną, to serdecznie zachęcam do kontaktu.
Kredyty konsolidacyjne Poznań – jakie wyróżniamy podstawowe rodzaje tych zobowiązań?
Banki mają w ofercie dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych.
- Kredyt konsolidacyjny gotówkowy
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest udzielany na spłatę dotychczasowych zadłużeń. Z reguły banki nie stawiają klientowi wysokich wymogów: wystarczy zdolność kredytowa i pełnomocnictwo do konta kredytobiorcy. Gotówkowy kredyt konsolidacyjny w Poznaniu i innych miejscowościach jest udzielany zazwyczaj na krótszy okres nieprzekraczający 10 lat.
- Kredyt konsolidacyjny hipoteczny
Wiele osób szukających sposobu na połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt zadaje sobie następujące pytanie – kredyt hipoteczny konsolidacyjny: co to jest? W najprostszym ujęciu jest to kredyt przeznaczony na refinansowanie innego kredytu hipotecznego, którego jednym z celów, oprócz celu mieszkaniowego, była spłata innych kredytów konsumenckich lub refinansowanie innego kredytu hipotecznego z celem mieszkaniowym i dodanie do niego kwoty na cel dowolny.
Hipoteczny kredyt konsolidacyjny zabezpieczony jest hipoteką, której wartość wyznacza maksymalną kwotę kredytu. Może zostać udzielony na znacznie dłuższy okres kredytowania niż kredyt konsolidacyjny gotówkowy (nawet do 30 lat), ale procedura jego udzielenia jest bardziej złożona, a bank skrupulatnie sprawdza zdolność kredytową klienta i wartość nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie.
Gotówkowy lub hipoteczny kredyt konsolidacyjny w Poznaniu – kluczowa jest zdolność kredytowa
Kredyt konsolidacyjny nie zostanie udzielony klientowi, który okazał się mało wiarygodnym dłużnikiem w toku dotychczasowej współpracy z bankami: nie regulował rat na czas (zła historia kredytowa) albo nie ma zdolności kredytowej. To drugie oznacza, że jego zarobki nie wystarczą, zdaniem banku, na spłatę zadłużenia lub ma zbyt wysokie inne zobowiązania i „nie udźwignie” kredytu konsolidacyjnego.
Nie wszystkie zobowiązania warto konsolidować. Nie ma to większego uzasadnienia w przypadku:
- kredytów nieoprocentowanych,
- kredytów praktycznie spłaconych, w których zostało kilka niewysokich rat,
- kredytów, które klient jest w stanie spłacić jednorazowo.
Jako ekspert kredytowy z Poznania pomagam w rzetelnej analizie sytuacji klienta i weryfikacji, czy w jego przypadku kredyt hipoteczny połączony z konsolidacją jest rozwiązaniem możliwym i wartym rozważenia. Oferuję m.in. bezpłatne badanie zdolności kredytowej, które pozwala klientowi uzyskać cenne informacje na temat jego sytuacji finansowej i zaplanować dalsze działania w oparciu o „twarde dane”.
Kto może rozważyć wzięcie kredytu konsolidacyjnego hipotecznego w banku?
Podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy wziąć kredyt mieszkaniowy, konsolidacyjny lub zaciągnąć dowolne inne zobowiązanie, powinno być poprzedzone skrupulatną analizą. Nie w każdym przypadku ubieganie się o takie finansowanie w banku będzie bowiem właściwym rozwiązaniem. Kto i kiedy może uznać, że warunki, w jakich się znalazł, sprzyjają temu, by rozważyć konsolidacyjny kredyt hipoteczny?
Sytuacja jest idealna dla klienta, który wziął kredyt hipoteczny kilka lat temu z niskim wkładem własnym, np. min. 10% ustawowo, a wartość jego nieruchomości wzrosła. W ostatnich latach mieliśmy wzrosty nieruchomości nawet o kilkadziesiąt procent. Właściwa wycena bieżąca nieruchomości uruchamia nowe możliwości dla kredytobiorcy. A mianowicie wskaźnik LTV używany do obliczania stosunku kwoty kredytu do wartości nieruchomości zmieni się powodując, że tak de facto klient będzie posiadał wkład własny powyżej 20%. Przeniesienie w tym momencie kredytu może obniżyć oprocentowanie kredytu nawet o 0,8%.
Tak pozytywny obrót spraw nie jest jednak jedyną sytuacją, w której konsolidacja kredytu hipotecznego może być brana pod uwagę. Drugi najczęstszy przypadek to klient posiadający hipotekę w bardzo drogim banku, gdzie do umowy konieczne było podpisanie dodatkowych produktów typu:
- ubezpieczenie na życie lub od utraty pracy,
- wysoka prowizja,
- karta kredytowa z dużym limitem,
- drogie w obsłudze konto osobiste.
W takiej sytuacji przeniesienie hipoteki do nowego banku daje szansę na osiągnięcie istotnych korzyści. Może ono pozwolić m.in. na:
- uzyskanie niższego oprocentowania, w przypadku gdy stara hipoteka miała wysoką marżę,
- likwidację produktów dodatkowych w momencie spłaty tej hipoteki, a nawet roszczenia o proporcjonalny zwrot za niewykorzystany okres prowizji i ubezpieczeń,
- dodanie kwoty wolnej przeznaczonej na spłatę innych kosztów kredytu, innego kredytu np. gotówkowego, lub na dowolny cel.
Aby zobrazować to, co może przynieść kredyt hipoteczny połączony z konsolidacją, przedstawię pewien przykład.
Klient wziął kredyt hipoteczny w jednym z banków. Marża kredytu 2,5%, prowizja 1%, ubezpieczenie od utraty pracy na 5 lat z wysoką kwotą 15.000 zł pobraną przy uruchomieniu kredytu, na którą bank udzielił dodatkowego kredytu gotówkowego, gdzie łączny całkowity koszt kredytu to 25.000 zł. Rata kredytu hipotecznego – 3500 zł a gotówkowego 400 zł. Minęły 3 lata. Klient konsoliduje kredyty. Przenosi kredyt hipoteczny do nowego banku, gdzie marża wynosi 1,8%, brak prowizji i ubezpieczeń. Rata kredytu obniża się do 2800 zł, prowizja zostaje proporcjonalnie zwrócona, a ubezpieczenie od utraty pracy zamknięte i rozliczone w proporcji wykorzystania, czyli trzy lata z pięciu.
Widząc to, co można zyskać dzięki konsolidacji hipoteki, trudno dziwić się temu, że wielu kredytobiorców sięga po kalkulator kredytowy konsolidacyjny i próbuje na własną rękę zorientować się w swoich możliwościach finansowych oraz dostępnych ofertach banków. Co jednak istotne, nie muszą oni sami mierzyć się z tym wyzwaniem. Decydując się na moje eksperckie usługi, mogą zapewnić sobie kompleksowe wsparcie w sprawach związanych z kredytem konsolidacyjnym w Poznaniu lub innej miejscowości.
Fachowa pomoc ze strony doświadczonego pośrednika kredytowego może ułatwić proces starania się o kredyt konsolidacyjny i obejmować m.in.:
- badanie zdolności kredytowej klienta,
- ocena opłacalności starań klienta o to, by skonsolidować kredyty,
- wyjaśnienie procedury związanej z uzyskiwaniem kredytów konsolidacyjnych hipotecznych, a także istotnych pojęć, takich jak np. RRSO czy poszczególne opłaty i prowizje,
- porównanie kredytów konsolidacyjnych dostępnych na rynku i wsparcie w wyborze najlepszej oferty.
Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego – jedna, niższa rata i inne potencjalne korzyści
Hipoteczny kredyt konsolidacyjny daje kredytobiorcy szansę na to, by wszedł w życie możliwie najbardziej opłacalny dla niego scenariusz. Jakie są najistotniejsze korzyści kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, jakie może sobie potencjalnie zapewnić?
Odnosząc się do przedstawionego przeze mnie wcześniej przykładu: klient zostaje z jedną dużo niższą ratą. Z zapłaconej prowizji dostaje zwrot częściowy. Z ubezpieczenia dostaje zwrot częściowy, nawet 2/3 z pierwotnej kwoty. Może otrzymać w nowym banku dodatkowe środki na cel dowolny, nawet do 25% kwoty kredytu hipotecznego.
Ekspert kredytowy Poznań – pomoc w sprawach związanych z konsolidacją hipoteczną
Jeśli interesuje Państwa profesjonalne wsparcie w sprawach związanych z konsolidacyjnymi kredytami hipotecznymi lub innymi kwestiami kredytowymi, to moje usługi mogą być odpowiedzią na Państwa potrzeby. Jako ekspert kredytowy z Poznania pomagam klientom, którzy stawiają sobie różne cele – od pozyskania kredytu na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego, przez konsolidację zobowiązań kredytowych, po refinansowanie kredytu hipotecznego i wiele innych.
W celu obliczenia możliwości refinansowania kredytu lub konsolidacji Państwa kredytów, proszę o kontakt bezpośredni. Zachęcam również do zapoznania się z innymi zakładkami na mojej stronie, gdzie znajdą Państwo m.in. przydatny kalkulator kredytu hipotecznego oraz blog, na którym publikuję pomocne artykuły omawiające różne zagadnienia ze świata kredytów, takie jak np.:nadpłata kredytu hipotecznego,