Kategorie
blog

Raport w BIK – jak sprawdzić siebie w BIK?

Raport BIK jest niezwykle istotny z perspektywy każdej osoby, która chce wziąć kredyt w banku czy skorzystać z oferty innych instytucji pożyczkowych. Są w nim gromadzone informacje dotyczące wcześniejszych zobowiązań. Jak wygenerować raport na swój temat i ile to kosztuje? Jak czytać zawarte w nim informacje?

Historia BIK – co to?

Czym jest historia BIK i sam BIK? Skrót oznacza Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, w której są gromadzone i przechowywane wszystkie informacje dotyczące zobowiązań kredytowych klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Powstała ona pod koniec lat 90. z inicjatywy banków i Związku Banków Polskich. Działa na podstawie ustawy Prawo bankowe.

W historii BIK są gromadzone zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje, czyli te dotyczące zarówno regularnej spłaty poszczególnych zobowiązań, jak i wszelkich opóźnień w tym zakresie. Co jednak ważne, mogą one pochodzić przede wszystkim od banków, ale też SKOK-ów czy instytucji pożyczkowych.

W związku z tym w raporcie są zawarte informacje na temat Twoich kredytów (gotówkowych, hipotecznych), a także pożyczek od podmiotów spoza sektora bankowego. Będą się one odnosiły zarówno do dużych zobowiązań, jak i tych na niewielkie kwoty.

Jakie informacje gromadzi BIK?

Jakie dane gromadzi Biuro Informacji Kredytowej? Raport dotyczący poszczególnych osób zawiera informacje dotyczące m.in.: 

 • danych osobowych; 
 • aktualnych zobowiązań; 
 • kwoty zadłużenia; 
 • dotychczasowej historii w spłatach – zarówno w pozytywnym, jak i w negatywnym aspekcie.

Jakie dane gromadzi BIK? Wszystkie te, które są związane z Twoimi kredytami dzisiaj oraz w przeszłości. Znajdują się tam wszystkie opóźnienia powyżej 60 dni. W związku z tym trzeba się liczyć z faktem, że jeśli miały miejsce w Twoim przypadku, możesz mieć w przyszłości problem z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Jest tak zarówno przy niewielkich pożyczkach, jak i tych na znaczną kwotę.

Jakiego rodzaju kredyty i pożyczki obejmuje sprawdzenie historii kredytowej? Są to m.in. karty kredytowe, wszelkie pożyczki ratalne, a nawet poręczone pożyczki i kredyty.

Kiedy warto sprawdzić raport BIK na swój temat?

Kiedy należy przeprowadzić sprawdzanie BIKu? Na pewno warto to zrobić, gdy planuje się wziąć nowy kredyt, zwłaszcza hipoteczny. Bardzo często kredytobiorcy po prostu zapominają o drobnych zobowiązaniach z przeszłości i o problemach dotyczących ich regulacji. Informacje na ich temat na pewno znajdują się w stosownej bazie. Może się więc okazać, że utrudnią albo nawet uniemożliwią zaciągnięcie kredytu. W takiej sytuacji trzeba się będzie liczyć z odmowną decyzją.

Sprawdzenie BIKu krok po krok

Zadajesz sobie pytania: jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Jak sprawdzić zadłużenie w BIK? Nie jest to trudne. Wystarczy wykonać poniższe kroki.

 1. Wejdź na stronę BIK.
 2. Zaloguj się lub załóż swoje konto – w drugim przypadku będziesz musiał uzupełnić szereg danych oraz potwierdzić swoją tożsamość, a także aktywować konto.
 3. Wypełnij wniosek o udostępnienie kopii danych. Wtedy zostanie wygenerowany gotowy raport do pobrania (najczęściej trwa to kilka minut).
 4. Wygeneruj płatny raport, jeśli jest to w Twoim przypadku konieczne (raport BIK za darmo jest dostępny tylko raz na pół roku i zawiera dane, które muszą być dostarczone z mocy prawa). Możesz wybrać jeden z płatnych pakietów.

Czy raport BIK jest płatny? W niektórych przypadkach można pobrać go za darmo, a w innych trzeba ponieść w związku z tym wydatek. Raz na pół roku wygenerujesz informacje na temat swoich kredytów bez wydatków. Jeżeli będziesz potrzebował ich częściej lub więcej, będziesz już musiał zapłacić. Jednorazowa opłata wynosi 54 zł.

Czy można sprawdzić raport BIK bez konta bankowego? Jest to możliwe. Wystarczy mieć aplikację mObywatel do potwierdzenia swojej tożsamości. Jeżeli ma się konto, należy wysłać przelew weryfikacyjny.

Jak wygląda raport BIK? Jak czytać raport BIK?

Jak wygląda raport BIK? Jest to zestawienie, w którym są zawarte:

 • typy zobowiązań,
 • liczby kredytów/pożyczek,
 • pierwotne kwoty do spłaty, ile pozostało do spłaty i wysokość rat,
 • sumy zaległości,
 • liczba zapytań kredytowych,
 • liczba niespłaconych długów i uregulowanych płatności.

Jak czytać raport BIK? Zawarte w nim dane są zestawione w przejrzysty sposób. Ich analiza i interpretacja nie powinna Ci sprawić problemu.

Jeśli jednak potrzebujesz pomocy w tym zakresie, możesz skorzystać z mojego wsparcia. Jestem doradcą kredytowym. Pomagam w uzyskaniu kredytu hipotecznego, a także w przygotowaniu klientów do złożenia wniosku.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Kredyt bez wkładu własnego — kto może z niego skorzystać?

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy to możliwe?

Czy opłaca się przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?