Kategorie
blog

Prowizja przy kredycie hipotecznym – na czym polega?

Wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się ze spłacaniem rat, które składają się z części kapitałowej i  odsetkowej. Jednak nie można zapominać, że kredytobiorcy są zobowiązani również do uregulowania prowizji. Zdarza się, że wynosi ona 0 zł, jednak większość banków pobiera kilka procent wartości od spłacanej pożyczonej kwoty. Dowiedz się, czym dokładnie jest prowizja za udzielenie kredytu.

Prowizja – kredyt hipoteczny – co to jest?

Zastanawiasz się, skąd bierze się prowizja? Kredyt hipoteczny to finansowanie, którego udzielenie wymaga zaangażowania wielu pracowników banku, często przez długie miesiące. W związku z tym instytucja musi ponieść dość wysokie koszty za to, że udzieli Ci pożyczki. Dlatego pobiera od Ciebie z tego tytułu wynagrodzenie w formie prowizji. Można spotkać się z kilkoma rodzajami tej opłaty:

  • za uruchomienie lub wypłatę środków kredytu – zazwyczaj prowizja wynosi tyle samo co koszt przelewu na rachunek w innym banku,
  • za obsługę kredytu, np. dokonanie rozliczeń, czynności windykacyjnych czy dyspozycji przelewów,
  • za zmianę warunków kredytowania, np. zdecydowanie się na raty malejące zamiast stałych – każda modyfikacja niesie ze sobą konieczność poniesienia dodatkowych opłat.

Jednak banki pobierają opłaty nie tylko za udzielenie kredytu. Istnieją także prowizje za wcześniejszą spłatę kredytu. Według przepisów prawa instytucja ma prawo nałożyć taką opłatę, tylko jeśli zobowiązanie zostało spłacone w ciągu 3 lat od dnia uruchomienia kredytu. Jednak termin może się różnić w zależności od warunków umowy. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z jej zapisami.

Kiedy płaci się prowizję?

Prowizja może być pobrana przez bank na samym początku, tuż po podpisaniu umowy. Jednak nie każdy dysponuje wolną gotówką, która pozwoliłaby pokryć taki wydatek, zwłaszcza po wniesieniu wkładu własnego. Dlatego niektóre instytucje oferują możliwość rozłożenia opisywanej opłaty na raty. Dzięki temu prowizja nie obciąża budżetu domowego.

Wysokość prowizji za udzielenie kredytu – ile wynosi?

Prowizja jest wyrażana zazwyczaj w formie procentowej, w odniesieniu do wysokości kredytu. Niektóre banki całkowicie rezygnują z tej opłaty np. w zamian za otworzenie konta osobistego, skorzystanie z karty kredytowej czy zakup ubezpieczenia. W ten sposób starają się zachęcić klientów do skorzystania z szerszego portfolio oferowanych produktów. Warto jednak pamiętać, że ostateczna wysokość prowizji może się różnić w zależności od wybranego banku. Różnice w jej wysokości w poszczególnych instytucjach dobrze widać w tabelach, które można znaleźć w internecie.

Prowizja za udzielenie kredytu – zwrot

Zastanawiasz się, czy można odzyskać część opłat poniesionych przy ubieganiu się o pieniądze w banku, w tym np. prowizji za udzielenie kredytu? Zwrot jest możliwy, jeśli:

  • zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę swojego zobowiązania. W tej sytuacji bank ma obowiązek wypłacić kredytobiorcy opłatę w wysokości wprost proporcjonalnej do pozostałego okresu spłaty, który wynika z umowy;
  • prowizja za udzielenie kredytu została uregulowana „z góry”, a Ty zdecydowałeś się odstąpić od umowy. Wtedy bank ma obowiązek oddać Ci całą kwotę.

Najczęściej zwrot prowizji następuje w przeciągu kilku dni. Pieniądze są wypłacane na konto wskazane we wniosku.

Zwrot prowizji za udzielenie kredytu – jak otrzymać?

Sam fakt spłaty zobowiązania lub rozwiązania umowy, nie wystarczy, aby otrzymać zwrot prowizji. Jeśli chcesz odzyskać poniesione koszty, musisz złożyć do banku wniosek o uregulowanie tej należności. W dokumencie nie powinno zabraknąć:

  • danych osobowych i kontaktowych – dzięki temu instytucja będzie mogła Cię zidentyfikować w swojej bazie danych,
  • numeru i daty zawarcia umowy kredytowej,
  • informacji o oczekiwanej formie zwrotu prowizji od udzielenia kredytu wraz z numerem rachunku bankowego, na który ma zostać przelana należność,
  • ręcznego podpisu.

Sporządzony wniosek należy dostarczyć do banku osobiście lub przekazać listownie. Pamiętaj, że na dokonanie tej formalności masz 6 lat. Nie warto jednak zwlekać, aby nie zapomnieć o sprawie.

Prowizje za wcześniejszą spłatę kredytu mogą wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. To spora kwota, którą można zainwestować lub przeznaczyć na „nagrodę” za szybsze uporanie się ze swoim zobowiązaniem. Dlatego nie należy rezygnować z ubiegania się o zwrot prowizji.

Jeśli uważasz, że nie dasz rady zrobić tego samodzielnie, zgłoś się do eksperta kredytowego Pawła Pietrasa. Specjalista podpowie, jak sformułować wniosek, aby był poprawny i zwiększyć szanse na odzyskanie należnej kwoty.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Wkład własny – czym jest, ile wynosi i co może nim być?

Rodzaje ubezpieczeń kredytów hipotecznych

Przyczyny odmowy udzielenia kredytu hipotecznego przez bank