Kategorie
blog

Przyczyny odmowy udzielenia kredytu hipotecznego przez bank

Najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Udzielając kredytu na kilka tysięcy złotych, banki dość łagodnie podchodzą do analizy kondycji finansowej klienta. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy chodzi o kredyt hipoteczny na kwotę kilkuset tysięcy złotych, często z trzydziestoletnim terminem spłaty. Ryzyko banku drastycznie wzrasta, w związku z czym klient musi dostarczyć mnóstwo dokumentów oraz odpowiedzieć na szereg szczegółowych pytań. Poniżej omawiam częste przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt.

Brak zdolności kredytowej

Wynika z niskiego dochodu lub konieczności spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów. Spłata posiadanych zobowiązań wiąże się z natychmiastową poprawą zdolności kredytowej. Im więcej masz zaciągniętych kredytów, tym większe ryzyko, że kolejnego nie otrzymasz. Jeśli masz kartę kredytową lub limit w koncie, zmniejsz wysokość przyznanych limitów. Zamknij też konta, z których nie korzystasz.

Brak stabilnego zatrudnienia

Banki zwracają uwagę na rodzaj umowy klienta z pracodawcą. Jeśli jest zawarta na czas określony, zazwyczaj powinna trwać jeszcze minimum 6 miesięcy. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, ważne jest, od kiedy działa firma.

Niski scoring

Polega to na weryfikacji Twoich danych osobowych podanych we wniosku kredytowym. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj ocena punktowa w BIK-u. Raport BIK zawiera szczegółową historię Twoich kredytów. Informacje dotyczą zobowiązań aktualnie spłacanych i już zakończonych.

Zapytania w BIK

Składanie wniosków kredytowych w różnych bankach, skutkuje wieloma zapytaniami w BIK. Stanowi to sygnał dla banku, że klient mógł skorzystać z jakiejś innej oferty.

Nieterminowa spłata zobowiązań

Każda niespłacona w terminie rata niesie za sobą ryzyko decyzji odmownej. Jeśli płatność opóźniła się o więcej niż 30 dni, możesz mieć problem z otrzymaniem decyzji pozytywnej. Dowiedz się, czy nie masz zaległych niezapłaconych rachunków lub mandatów.

Kredyty pozabankowe

Tzw. chwilówki wzięte w instytucjach pozabankowych i niespłacanie ich w terminie zmniejszają szansę na otrzymanie kredytu.

Kłopotliwa nieruchomość i jej wartość

Wybrana nieruchomość także może być powodem decyzji odmownej. Analityk może znaleźć nieakceptowalne wpisy w księdze wieczystej lub uznać, że wartość nieruchomości została zawyżona w stosunku do ceny rynkowej.

Negatywna decyzja kredytowa? Jakich błędów nie popełniać przy ponownym wniosku?

Odmowa kredytu hipotecznego może przydarzyć się każdemu i zawsze ma jakieś uzasadnienie wynikające z niespełnienia warunków określonych przez dany bank. Chcesz wiedzieć, jak uniknąć takiej sytuacji w przyszłości? Przed złożeniem kolejnego wniosku kredytowego wykonaj kilka prostych kroków:

  • sprawdź swoje dane w BIK-u – możesz pobrać bezpłatny raport przez internet,
  • dokonaj analizy własnej sytuacji finansowej – warto skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów zdolności kredytowej online,
  • dbaj o regularną spłatę zobowiązań i pozytywną historię kredytową w BIK-u.

Pamiętaj, że możesz też skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Skontaktuj się ze mną, a dokonam analizy Twojej sytuacji finansowej i sprawdzę, czy spełniasz wszystkie kryteria wymagane do otrzymania kredytu hipotecznego. Zadbam o to, aby bank wydał decyzję pozytywną.

Zaplanuj działanie wnioskując o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, dlatego warto dobrze się przygotować do złożenia wniosku. Odpowiednie kroki trzeba podjąć nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Zwiększ swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową oraz na uzyskanie jak najlepszych warunków kredytu. Jako ekspert hipoteczny z Poznania mogę Ci pomóc w wyborze najlepszej oferty oraz znalezieniu banku, w którym spełnisz warunki otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej. Negatywna decyzja kredytowa nie będzie Ci straszna! Przygotuję Cię też do złożenia wniosku. Działam w Poznaniu i okolicach. Moje usługi są bezpłatne – współpracuje ze wszystkimi bankami hipotecznymi w Polsce, dzięki czemu pomogę Ci otrzymać kredyt na atrakcyjnych warunkach.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Do ilu banków złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Hipoteka – co to jest?

Kredyt hipoteczny – co należy wiedzieć?