Kategorie
blog

Hipoteka – co to jest?

Chcesz kupić nieruchomość na własność, ale nie masz wystarczającej ilości środków na koncie? Dobrym pomysłem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na dom lub mieszkanie i ustanowienie hipoteki na rzecz banku. To korzystne rozwiązanie, które pozwala uzyskać dużo gotówki na bezpiecznych zasadach. Zastanawiasz się, co to jest hipoteka i jak dokładnie działa? Jakie są rodzaje hipoteki? Jak wpływa na księgę wieczystą? Wyjaśniamy.

Hipoteka – czym jest?

Zastanawiasz się, co to jest hipoteka? To ograniczone prawo rzeczowe, które ustanawia się zazwyczaj na nieruchomościach bądź gruntach. Stanowi formę zabezpieczenia interesów wierzyciela (najczęściej banku). Hipoteka na mieszkanie zaczyna obowiązywać w momencie wpisania jej do księgi wieczystej mieszkania lub domu. Bez tego jej ustanowienie nie ma mocy prawnej.

Jak działa hipoteka na mieszkanie?

Wpisanie hipoteki do księgi wieczystej nadaje wierzycielowi prawo do ubiegania się o zwrot środków,  gdy dłużnik przestanie wywiązywać się z warunków umowy. Wtedy druga strona ma prawo sprzedać sprzedaż dom czy mieszkanie. Pozyskane pieniądze może przekazać na spłatę zaległości.

Jednocześnie ustanowienie hipoteki np. na rzecz banku nie oznacza, że ten będzie mógł zarządzać nieruchomością w dowolny sposób. Jeśli właściciel obciążonego mieszkania czy domu będzie regulować wszystkie opłaty w terminie, wierzyciel nie będzie próbować np. sprzedać lokalu.

Rodzaje hipoteki – jakie są?

Na rynku można spotkać dwa rodzaje hipoteki – umowną i przymusową. Różnią się źródłem powstania.

  1. Hipoteka umowna jest ustanawiana podczas zaciągania kredytu hipotecznego. Zabezpiecza interesy banku, który pożyczył klientowi sporą ilość gotówki. Dzięki temu, gdy dłużnik przestanie spłacać raty, bank może zlicytować nieruchomość na rzecz spłaty zobowiązania. Hipoteka umowna jest zawierana po uzyskaniu zgody właściciela danego lokalu czy budynku.
  2. Hipoteka przymusowa jest narzucana przez sąd lub prokuratora. O jej nałożenie może wystąpić np. firma budowlana, która została oszukana przez dewelopera. W ten sposób może odzyskać swoje należności. Warto pamiętać, że hipoteka przymusowa jest nakładana bez zgody właściciela nieruchomości.

Przed zakupem mieszkania czy domu dokładnie sprawdź, jaką hipoteką są one objęte.

Hipoteka a księga wieczysta

Hipoteka a księga wieczysta – zastanawiasz się, jaki jest związek między nimi? Otóż umieszczenie wpisu o obciążeniu nieruchomości w IV dziale wspomnianego dokumentu jest niezbędne, żeby ta procedura miała moc prawną.

Kto dokonuje wpisu hipoteki do księgi?

Wpisu do księgi wieczystej dokonuje sąd wieczystoksięgowy w osobie sędziego lub referendarza sądowego. Odbywa się to w postępowaniu nieprocesowym na wniosek właściciela nieruchomości, wierzyciela, któremu przysługuje prawo do wpisu lub użytkownika wieczystego. Prośbę o dokonanie zmian w IV dziale księgi wieczystej może także złożyć notariusz w imieniu swoich klientów.

Gdzie złożyć wniosek o ustanowienie hipoteki?

Wniosek o wpisanie hipoteki do księgi wieczystej należy złożyć do sądu wieczystoksięgowego. Znajduje się on w sądzie rejonowym. Należy wybrać jednostkę, która jest właściwa ze względu na miejsce położenia nieruchomości, a nie Twojego zameldowania.

Ile wynosi opłata za rozpatrzenie wniosku?

Złożenie wniosku o wpisanie hipoteki wiąże się z wniesieniem opłaty w wysokości 200 zł. Płatności należy dokonać przelewem lub w kasie sądu, a następnie dołączyć dowód wpłaty do wniosku KW-WPIS.

Mieszkanie z hipoteką – czy można sprzedać?

Planujesz przeprowadzkę, ale masz mieszkanie z hipoteką? Bez obaw – taką nieruchomość można sprzedać bez większych problemów. Należy tylko pamiętać, aby nie ukrywać tego faktu przed kupcami. Po sprzedaży mieszkania wystarczy przekazać pieniądze na uregulowanie długu. Różnicę między ceną nieruchomości a kapitałem pozostałym do spłaty możesz wykorzystać na dowolny cel.

Hipoteka to szybki i prosty sposób na to, żeby zabezpieczyć interesy banku. Warto pamiętać, że do momentu, gdy tego nie zrobisz, wierzyciel może wymagać od Ciebie płacenia wyższej raty. Dlatego nie należy zwlekać z uregulowaniem formalności.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Do ilu banków złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Całkowity koszt kredytu hipotecznego – jak obliczyć?

Fundusz wsparcia kredytobiorców – kto skorzysta?