Kategorie
blog

Księga wieczysta a kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Księga wieczysta jest bardzo ważnym dokumentem w kontekście każdej nieruchomości. Znajdują się w niej najważniejsze informacje na jej temat. Ma też ważną funkcję przy udzieleniu kredytu hipotecznego – to w niej znajduje się prawne zabezpieczenie banku w związku z udzielonym przez niego zobowiązaniem. Na co zwrócić uwagę w księdze wieczystej? Jak czytać zawarte w niej informacje?

Księga wieczysta – co to jest?

Każda nieruchomość ma sporządzony dokument, jakim jest księga wieczysta. Co to jest? To oficjalny dokument, określany często skrótem KW, w którym znajduje się opis stanu prawnego danej nieruchomości. Ma on indywidualny numer, po którym można go wyszukać. Księgi wieczyste wydaje się m.in. dla:

  • domów,
  • mieszkań,
  • lokali,
  • gruntów różnego rodzaju – m.in. budowlanych, usługowych, rolnych.

W treści KW znajdują się przede wszystkim informacje dotyczące właścicieli, a także specyfiki nieruchomości, w tym ciążących na niej obciążeń (np. hipoteki czy służebności). Dokumenty są prowadzone przez sąd rejonowy właściwy ze względu na lokalizację mieszkania czy działki. Księgi mają obecnie fizyczną i cyfrową formę.

Jakie informacje znajdują się w księdze wieczystej?

W KW znajdują się przede wszystkim dane dotyczące:

  • właściciela nieruchomości;
  • lokalizacji nieruchomości – adres;
  • przeznaczenia nieruchomości – np. na cele mieszkalne;
  • charakterystyki nieruchomości – jej opis;
  • powierzchni użytkowej;
  • obciążenia hipotecznego;
  • prawa do nieruchomości przysługującego osobom trzecim;
  • służebności.

Jak sprawdzić hipotekę w księdze wieczystej? Jak czytać znajdujące się w niej informacje?

Jeśli jesteś na etapie kupowania nieruchomości, upewnij się co do jej stanu prawnego – w tym przede wszystkim ciążących na niej obciążeniach. Jak sprawdzić hipotekę w księdze wieczystej? Trzeba zajrzeć do jej IV działu, gdzie znajdują się informacje dotyczące obciążeń. Aby to zrobić, trzeba jednak uzyskać dostęp do KW. Możesz go zdobyć poprzez portal Elektroniczne Księgi Wieczyste – jest możliwy dostęp bez logowania się lub po zalogowaniu w ramach Profilu Zaufanego. Pamiętaj przy tym, że musisz mieć numer ksiąg wieczystych, aby je wyszukać. Korzystanie z portalu jest bezpłatne. Jeśli jednak będzie Ci potrzebny odpis czy wyciąg, będzie trzeba ponieść opłatę.

Wyjaśnienie wzmianek w księdze wieczystej i informacje o liczbie kontrolnej KW

W trakcie przeglądania KW warto zwrócić uwagę na pojawiające się tam wzmianki. Są to ostrzeżenia, że treść księgi wieczystej albo już może nie być aktualna, albo w najbliższym czasie może ulec zmianie. Pojawienie się wzmianki to informacja, że do sądu wpłynął wniosek o wpis do księgi wieczystej, a ten zajmuje się jego rozpatrzeniem – może więc go przyjąć lub odrzucić w zależności od stanu prawnego.

Ważna jest też liczba kontrolna księgi wieczystej. To czterocyfrowy numer, który jest częścią pełnego numeru księgi wieczystej. Służy do jej identyfikacji oraz weryfikacji poprawności danych. Jest generowany automatycznie i zabezpiecza przed błędami przy wprowadzaniu lub odczytywaniu numeru księgi.

Czym jest wyodrębniona księga wieczysta?

Warto też wiedzieć, czym jest wyodrębniona księga wieczysta. To dokument, który dotyczy konkretnej, samodzielnej nieruchomości, zazwyczaj będącej częścią większej – np. mieszkania w bloku. Kiedy lokal zostaje wyodrębniony z większej całości, np. budynku mieszkalnego, zakłada się dla niego oddzielną, samodzielną księgę wieczystą. To właśnie w niej może się znaleźć zapis o obciążeniu hipoteką – bank zabezpiecza się na samym mieszkaniu, a nie na całym bloku.

Księga zawiera informacje o właścicielu lokalu, powierzchni nieruchomości, położeniu, a także o przysługujących właścicielowi prawach, takich jak udział w nieruchomości wspólnej (np. części wspólne budynku czy działka, na której stoi obiekt).

Hipoteka a księga wieczysta – dlaczego jest tak ważna?

Hipoteka a księga wieczysta – co warto wiedzieć? Informacja o zabezpieczeniu się banku i obciążeniu nieruchomości hipoteką znajduje się w KW. Stanowi zabezpieczenie wierzyciela na wypadek problemów ze spłatą należności. Jeśli dług nie będzie regulowany zgodnie z założeniami wynikającymi z umowy, wierzyciel będzie mógł dochodzić swoich roszczeń z nieruchomości.

Wpis w KW stanowi zabezpieczenie jego interesów – potwierdza, że są one chronione. Potencjalna osoba kupująca daną nieruchomość ma z kolei pewne informacje dotyczące potencjalnych zobowiązaniach związanych z mieszkaniem czy działką. Nie mogą one zostać zatajone przez sprzedającego, ponieważ są ujęte w publicznym rejestrze, który należy przeanalizować przed podjęciem decyzji o zakupie. KW w kontekście kredytu hipotecznego jest zatem ważna i dla banku, i dla potencjalnych kupujących.

Kredyt hipoteczny a wpis do księgi wieczystej – kiedy jest realizowany?

Kredyt hipoteczny a wpis do księgi wieczystej to dwa współistniejące ze sobą pojęcia, ponieważ dokonanie wpisu jest niezbędnym elementem procesu kredytowego. Nie można go pominąć w procesie ubiegania się o pożyczenie środków. Wpis powinien zostać zrealizowany najszybciej jak to możliwe. Dlaczego? Do czasu, kiedy go nie ma, bank inaczej zabezpiecza swoje interesy – obciąża kredytobiorcę ubezpieczeniem pomostowym, które musisz opłacać aż do czasu uzyskania wpisu.

Wpis hipoteki do księgi wieczystej jest dokonywany po podpisaniu umowy kredytowej. Zazwyczaj ma to miejsce podczas zawierania aktu notarialnego, który przenosi własność nieruchomości. To właśnie wtedy notariusz wpisuje nowego właściciela do księgi wieczystej oraz ustanawia hipotekę na rzecz banku. Możesz również samodzielnie złożyć wniosek o taki wpis zaraz po zawarciu umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. W tym celu trzeba udać się do wydziału ksiąg wieczystych odpowiedniego sądu rejonowego, właściwego dla lokalizacji nieruchomości, i złożyć stosowny wniosek.

Pamiętaj też, aby zdobyć odpis księgi wieczystej dla banku – jest on potrzebny jeszcze przed zawarciem umowy (do zweryfikowania stanu prawnego nieruchomości) i po jej podpisaniu (do potwierdzenia rejestracji wpisu do hipoteki).

Wiedza na temat specyfiki KW i kwestii wpisu do niej jest bardzo ważna przy zaciąganiu kredytu hipotecznego – podobnie jak wsparcie eksperta kredytowego. Pomogę Ci sprawdzić Twoją zdolność, przygotować dokumenty, wybrać banki do złożenia wniosków i uzupełnić formalności. Działam skutecznie – pomogłem uruchomić już ponad 1070 kredytów na budowę domu, kupno działki czy mieszkania.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Mieszkanie bez wkładu własnego, czyli Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy 2024

Raport BIK – jak sprawdzić siebie w BIK?

Kredyt z 10% wkładem własnym – czy opłaca się go wziąć?