Biorąc kredyt hipoteczny, musisz zadbać o swoją zdolność kredytową i brak zaległości w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Musisz mieć też wkład własny. Większość banków wymaga dzisiaj 20%, choć na rynku można znaleźć też kredyt hipoteczny z wkładem 10%. Czy opłaca się go wziąć? Co warto wiedzieć?
Czy można wziąć kredyt z 10% wkładem własnym?
Przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, które później w trakcie spłaty mogą stać się uciążliwe lub kosztowne. Przede wszystkim oferty z 10% wkładem własnym są dużo droższe. Marża tych kredytów oscyluje w granicach 2,70 punktu procentowego w przeciwieństwie do ofert z 20% wkładem, gdzie marże te osiągają czasami poziom od 1,95%. Dlaczego jest to takie ważne? Problem polega na tym, że klient przyjmuje na siebie wyższą ratę, zwiększając tym samym ryzyko kredytowe w odniesieniu do swojej zdolności. Inaczej mówiąc: każdy problem z zatrudnieniem od razu przekłada się na problem ze spłatą kredytu w przypadku braku alternatywnych źródeł zarobku lub oparciu się na dochodach drugiego kredytobiorcy. Nie to jest jednak najważniejsze. Marża kredytu udzielonego jest stała przez cały okres kredytowania.
Kredyt hipoteczny z wkładem 10% – co trzeba wiedzieć?
Wysoka marża w podpisanej umowie powoduje wystawienie klienta na jeszcze jedno ryzyko – wzrostu stóp procentowych. Załóżmy, że klient podpisał umowę z marżą 2,70%. Przy założeniu stóp procentowych na poziomie 0,23–0,27 oprocentowanie kredytu wydaje się atrakcyjne. Poziom 3,03% jest korzystny, biorąc pod uwagę poziomy historyczne. Trzeba jednak uważać – stopy są składową zmienną. Po okresie kryzysu, zakładając szybką ścieżkę wzrostu gospodarczego, za kilka lat może dojść do sytuacji, gdy NBP, chcąc spowolnić tempo wzrostu, podniesie stopy procentowe. Jeżeli podwyżka będzie rzędu setnej lub dziesiątej punktu procentowego, nie będzie odczuwalna. Jednak podwyżka o 1 do nawet 3 punktów zmieni diametralnie sytuację kredytobiorców. Oprocentowanie kredytu z 3,03 wzrośnie do 6,03 i wtedy raty kredytów wzrosną odpowiednio i drastycznie. Zwyżka raty może być liczona nawet o 40%. Ta sytuacja, w momencie braku jakichkolwiek narzędzi obrony przed taką podwyżką, może doprowadzić do tragedii w finansach niejednej rodziny.
Opłacalność – kredyt z 10% wkładem własnym
Kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym – czy to może Ci się opłacić? Jeśli masz stabilną pracę, dochody na odpowiednim poziomie i nastawiasz się na elastyczność dotyczącą zmiany stóp procentowych w przyszłości, może to być dobra opcja dla Ciebie. Unikniesz dzięki niej odkładania przez kolejne miesiące czy lata na większy wkład, a tym samym kupisz nieruchomość w niższej cenie – wartość gruntów, domów czy mieszkań wciąż bowiem rośnie.
Wkład własny 10 czy 20 procent – co się bardziej opłaca?
Mając wyższy wkład własny, możesz liczyć na niższe koszty kredytu. Musisz jednak liczyć się też z koniecznością zgromadzenia większej kwoty na start. Warto więc oszacować, co jest korzystniejsze w Twojej sytuacji. Jeśli zależy Ci na szybkim zakupie nieruchomości, np. w okazyjnej cenie lub z przyczyn prywatnych, niższy wkład i większe koszty mogą być lepszą opcją, biorąc pod uwagę np. możliwość dokonania nadpłaty w przyszłości. Jeśli trudno Ci samodzielnie podjąć decyzję, możesz skorzystać z mojej pomocy. Wykonam dla Ciebie kalkulację kredytu przy 10% i 20% wkładu własnego.
Kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym – oferty banków i możliwości kredytobiorców
Gdzie możesz wziąć kredyt hipoteczny? 10 procent wkładu własnego wystarczy, by pożyczyć pieniądze m.in. z następujących banków:
- Alior Bank,
- PKO Bank Polski,
- mBank,
- Credit Agricole,
- Bank BPS,
- Millennium Bank.
Pamiętaj, że oferty poszczególnych podmiotów mogą się różnić pod kątem opłacalności. Dobrze więc skorzystać z mojego wsparcia przy wyborze jednej z nich. Jestem doradcą kredytowym. Pomogę Ci znaleźć odpowiedni kredyt, dostosowany do 10% wkładu własnego. Instytucje, których oferty dla Ciebie przeanalizuję, to m.in. Alior Bank, mBank czy Millenium Bank.
Sprawdź również inne nasze artykuły:
Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie
2 odpowiedzi na “Kredyt z 10% wkładem własnym – czy opłaca się go wziąć?”
[…] Czy opłaca się wziąć kredyt z 10% wkładem własnym? […]
[…] Czy opłaca się wziąć kredyt z 10% wkładem własnym? […]