W ocenie banku najbardziej stabilną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Dochody osiągane z własnej działalności zdaniem analityków są mniej pewne, więc udzielenie samozatrudnionej osobie kredytu jest ryzykowne. Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza – co warto wiedzieć? Jak banki wyliczają zdolność i na jaką kwotę możesz liczyć przy JDG czy przy B2B?
Kredyt hipoteczny dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą: czy to możliwe?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą może otrzymać kredyt hipoteczny. Choć w ocenie banku niezmiennie najlepsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony, to będąc przedsiębiorcą, również można pożyczyć pieniądze. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością spełnienia nieco innych wymagań dotyczących m.in. stażu działania na rynku, a także specyfiki branży – powinna być stabilna, aby ryzyko spadku dochodów było ograniczone.
Dla banku ważne będą też:
- wkład własny – jest wymagany przy kredytach hipotecznych. Najczęściej wynosi 10–20% wartości nieruchomości. Mogą go stanowić pieniądze lub np. działka;
- zdolność kredytowa na odpowiednim poziomie – pozwala oszacować, ile bank może Ci pożyczyć, abyś był w stanie dokonać terminowej spłaty. Wpływają na nią m.in. forma zatrudnienia, sposób rozliczania się, dochody i wydatki, a nawet stan cywilny;
- brak zbyt dużej ilości innych zobowiązań – każdy kredyt (nawet ten ratalny, na niską kwotę czy w postaci odnawialnego limitu na karcie kredytowej) obniża Twoją zdolność;
- wymagany okres prowadzenia działalności gospodarczej – będzie dłuższy niż w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę (przykładowo przy kredycie hipotecznym mBank wymaga minimum 6 miesięcy zatrudnienia, a od prowadzących własną działalność wymaga już 12 miesięcy nieprzerwanego funkcjonowania na rynku).
Można wziąć kredyt hipoteczny na JDG czy pracując na podstawie B2B. Trzeba jednak liczyć się ze specyficznymi wymogami banku – przede wszystkim w kontekście okresu prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku własnej działalności wyliczenia zdolności są mniej korzystne niż przy umowie o pracę.
Ile trzeba prowadzić działalność, żeby dostać kredyt?
Zastanawiasz się, ile trzeba prowadzić działalność, żeby dostać kredyt? Banki jak PKO BP, Santander Consumer Bank, ING Bank Śląski czy np. Velo Bank, niechętnie udzielają kredytów firmom z krótkim stażem działalności na rynku. Wiąże się to z potencjalnym ryzykiem tego, że nie będą się one w stanie utrzymać i wkrótce upadną, a kiedy to nadejdzie – przedsiębiorca straci swoje źródło utrzymania i płynność finansową, a więc nie będzie w stanie regulować powstałych zobowiązań. Mając firmę zaledwie kilka miesięcy, trudno też przedstawić dane finansowe niezbędne do wyliczenia zdolności. Aby wziąć kredyt hipoteczny na firmę czy kredyt mieszkaniowy na osobę fizyczną, większość banków wymaga 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.
Kredyt hipoteczny: działalność gospodarcza 6 miesięcy – czy to możliwe? W przypadku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy minimalny okres może wynosić 6 miesięcy. Przy prowadzeniu działalności w tej samej branży, na podobnym stanowisku istnieje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego po 6–9 miesiącach.
Zdolność kredytowa na JDG
Jak wygląda przy własnej działalności zdolność kredytowa? JDG są w tym wypadku dodatkowo obciążone. Ich właściciele muszą liczyć się z:
- ostrożniejszymi szacunkami dotyczącymi zdolności;
- wnikliwą analizą stabilności dochodów;
- wyliczeniem obciążeń wpływających na obniżenie zdolności wynikających z wydatków prywatnych i w firmie;
- wpływem formy opodatkowania na zdolność.
Przejście na B2B a kredyt hipoteczny
Przejście na B2B a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć w tym wypadku? Tak jak wspomniano wcześniej – przy zachowaniu ciągłości współpracy z daną firmą można ubiegać się o uzyskanie kredytu hipotecznego wcześniej, nawet po 6 miesiącach lub jeszcze szybciej. Będzie to uzależnione od indywidualnej oferty banku. Ogólnie przy B2B również jest wymagane 12 miesięcy prowadzenia działalności, chyba że następuje ciągłość w świadczeniu usług dla konkretnego podmiotu/branży.
Chcesz wziąć kredyt hipoteczny, prowadząc własną działalność gospodarczą w formie JDG czy B2B? Pozytywna decyzja zależy w dużej mierze od przygotowania wymaganych formalności i złożenia wniosków w odpowiednich bankach – chętnie Ci w tym pomogę. Jestem doradcą kredytowym, który udzielił wsparcia w uruchomieniu ponad 1070 kredytów.
Sprawdź również inne nasze artykuły:
Jakie źródła dochodu są akceptowane przez banki?
Raport BIK – jak sprawdzić siebie w BIK?
Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny
Jeśli potrzebujesz wsparcia w uzyskaniu kredytu, skontaktuj się ze sprawdzonym specjalistą – ekspert kredytowy w Poznaniu Paweł Pietras doradzi Ci najlepsze rozwiązanie.