Kredyt hipoteczny umożliwia zrealizowanie celów mieszkaniowych czy zakup działki. Decyduje się na niego wielu Polaków – w tym także tych młodych, którzy dopiero w przyszłości planują małżeństwo bądź zakładanie rodziny. Wiele osób interesuje kwestia tego, czy można wziąć kredyt na dwie osoby bez ślubu. Jak wtedy wygląda ubieganie się o pożyczenie pieniędzy? Które banki oferują kredyt partnerski?
Czy można wziąć kredyt na dwie osoby bez ślubu?
Tak, obecnie można wziąć kredyt hipoteczny bez ślubu. Co więcej, mogą go zaciągnąć dwie osoby, których nic nie łączy lub które łączą koleżeńskie/przyjacielskie więzi. Dla banku najważniejsze jest to, aby kredytobiorca czy kredytobiorcy mieli zdolność kredytową na odpowiednim poziomie (umożliwia ona oszacowanie, ile pieniędzy można pożyczyć danej osobie/osobom na określonych warunkach, aby spłacać zobowiązanie w terminie). Możesz więc wziąć kredyt ze swoim: partnerem, narzeczonym, kolegą, sąsiadem czy współpracownikiem.
Warto przy tym pamiętać, że:
- w ramach kredytu hipotecznego można dokonać zakupu m.in. domu, działki, mieszkania;
- by otrzymać pozytywną decyzję z banku, trzeba dysponować wkładem własnym – minimum to 10%;
- przy wyższym wkładzie własnym można liczyć na lepsze warunki kredytu;
- ślub nie jest najważniejszym elementem wpływającym na zdolność kredytową, choć stan cywilny kredytobiorców również jest brany pod uwagę przez analityków w trakcie oceny wniosku.
Kredyt hipoteczny bez ślubu – o czym trzeba pamiętać?
Planując wziąć wspólny kredyt bez małżeństwa, trzeba się zastanowić nad tym, czy to się opłaca. Podczas oceny wspólnego wniosku bank weźmie pod uwagę zdolność kredytową obu osób, ubiegających się o pożyczenie pieniędzy. Sprawdzi więc:
- dochody,
- wydatki,
- miejsce zatrudnienia,
- stabilność dochodów,
- liczbę osób na utrzymaniu każdego z kredytobiorców,
- historię kredytową.
W praktyce oznacza to, że druga osoba dołączająca do wniosku kredytowego może podnieść zdolność kredytową lub też ją obniżyć. Jeśli np. ma bardzo niskie dochody, wysokie wydatki, niestabilną pracę czy np. swoje dziecko/dzieci na utrzymaniu, negatywnie wpłynie na możliwości związane z kredytem. Podobnie będzie, jeśli np. ma dużą ilość bieżących zobowiązań lub zaległości w tych, które zostały zaciągnięte wcześniej.
Ważne: trzeba też wziąć pod uwagę staż pracy wymagany przez bank podczas starania się o udzielenie kredytu hipotecznego. Przy umowie o pracę na czas nieokreślony w niektórych bankach wystarczą już 3 miesiące, aby dochody w pełni wliczały się do zdolności. Przy JDG z reguły wymaga się już co najmniej 12 miesięcy nieprzerwanej działalności na rynku, a wyliczenia są w dużej mierze uzależnione od formy opodatkowania – przy ryczałcie zdolność nie jest z reguły wyliczana na korzyść kredytobiorcy. |
Kredyt partnerski – wymagane dokumenty
Zakup domu w związku partnerskim czy inwestycja w inną nieruchomość, którą chce się kupić na kredyt, wymaga dopełnienia szeregu formalności. Ich skompletowanie jest wymagane do tego, aby złożyć wniosek wraz ze wszystkimi obowiązkowymi załącznikami. Jeśli planujesz wziąć kredyt bez ślubu, przygotuj:
- wniosek o kredyt hipoteczny – jego treść znajdziesz np. na stronie mBanku, Santander Consumer Banku czy innego podmiotu, z którego oferty zdecydujesz się skorzystać;
- ważne dokumenty tożsamości obu kredytobiorców;
- dokumenty potwierdzające pochodzenie i wysokość osiąganych dochodów – np. zaświadczenia od pracodawców;
- informacje dotyczące miesięcznych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, liczby osób wchodzących w jego skład;
- dane na temat zaciągniętych przez kredytobiorców pożyczek i kredytów.
Na podstawie tych wszystkich danych i informacji bank oszacuje, czy dana para będzie w stanie spłacić kredyt, czy nie. Zanim złożysz wniosek, warto skorzystać z mojego wsparcia. Jestem ekspertem kredytowym i w 10 minut pomogę Ci oszacować Twoją zdolność. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko odrzucenia wniosku kredytowego. Trzeba pamiętać, że odmowne decyzje obniżają Twój scoring – a więc wpływają na zmniejszenie szansy na pozytywną odpowiedź w przyszłości.
Wspólny kredyt bez ślubu a rozstanie – co w takiej sytuacji?
Biorąc kredyt hipoteczny z partnerem, nie zakłada się z reguły rozłamu związku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę taką sytuację i wiedzieć, co się wtedy stanie. Zaciągając wspólny kredyt, obaj kredytobiorcy stają się solidarnie odpowiedzialni za powstały dług. To oznacza, że jeśli jedna osoba zaprzestanie spłaty, bank będzie domagał się jej od drugiego kredytobiorcy (jemu będzie wtedy przysługiwało roszczenie wobec dłużnika solidarnego). Aby uniknąć takiej sytuacji, po rozstaniu warto wybrać jedno z następujących rozwiązań:
- przeniesienie kredytu na jednego kredytobiorcę,
- sprzedaż nieruchomości,
- spłata kredytu przez jedną z osób w formie nadpłaty i rozliczenie nakładów między kredytobiorcami.
Mieszkanie kupione przed ślubem na kredyt po rozstaniu może generować problemy, jeśli kredytobiorcy nie będą się mogli ze sobą dogadać. Powyższe sposoby mogą jednak umożliwić załagodzenie sporu.
Czy wspólny kredyt bez małżeństwa się opłaca? Co warto o nim wiedzieć?
Kredyt hipoteczny w związku nieformalnym to wspólny kredyt zaciągany przez dwie osoby. Powiązania między nimi nie mają dla banku znaczenia, ponieważ – z jego perspektywy – ważna jest głównie regularna spłata rat. Dla analityków istotne jest to, aby każdy kredytobiorca miał odpowiednią zdolność kredytową i dysponował wkładem własnym. Trzeba przy tym pamiętać o solidarnej odpowiedzialności za długi. Wszyscy współkredytobiorcy ją ponoszą. Oznacza to, że każdy z nich jest zobowiązany do spłaty całej kwoty kredytu, nawet jeśli jeden przestanie spełniać swoje obowiązki w tym zakresie.
Czy wspólny kredyt się opłaca? Dla wielu par to jedyna szansa na to, aby kupić własne mieszkanie i nie musieć płacić za wynajem czy mieszkać z rodzicami. Jeśli każdy z partnerów ma stabilną pracę, dochody na optymalnym poziomie, wkład własny i darzy zaufaniem drugą stronę, rzeczywiście będzie to opłacalna opcja.
Ważne! Niewystarczająca zdolność kredytowa a akt notarialny na dwie osoby – to rodzaj umowy, w której dwie osoby decydują się wspólnie zaciągnąć kredyt, ale tylko jedna z nich staje się formalnym kredytobiorcą. Druga strona zostaje poręczycielem – nie bierze bezpośredniej odpowiedzialności za spłatę kredytu, ale zobowiązuje się do pokrycia zobowiązań w przypadku problemów ze spłatą. To opcja, na którą decydują się partnerzy np. wtedy, gdy jeden z nich nie ma wystarczającej zdolności w pojedynkę. |
W jakich bankach można wziąć kredyt bez ślubu?
Kredyt bez ślubu to standardowy produkt bankowy. W swojej ofercie mają go m.in. takie podmioty jak:
- Alior Bank,
- ING Bank Śląski,
- mBank,
- Citi Handlowy,
- PKO Bank Polski,
- Boś Bank,
- Credit Agricole,
- Santander,
- Pekao.
Dzięki temu możesz dopasować ofertę kredytu partnerskiego do swoich potrzeb.
Jak wziąć kredyt na dwie osoby bez ślubu?
Aby wziąć kredyt na dwie osoby bez ślubu, trzeba przede wszystkim przeanalizować swoją zdolność kredytową, wybrać bank i dopełnić wymagane formalności. W tym celu warto skorzystać z mojej pomocy. Jestem doradcą kredytowym i zapewniam kompleksową obsługę nawet w trudnych przypadkach. W 10 minut sprawdzę, na jaką kwotę kredytu możesz liczyć i krok po kroku wyjaśnię Ci, jak przejść przez cały proces.
Sprawdź również inne nasze artykuły:
Kredyt hipoteczny a umowa o pracę na czas określony – czy jest możliwy?
Księga wieczysta a kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje