Kategorie
blog

Bezpieczny kredyt 2% – które banki oferują? Jakie warunki spełnić, aby otrzymać?

Bezpieczny kredyt 2% to program rządowy, w ramach którego możesz otrzymać dopłatę od państwa do kredytu hipotecznego. Z założenia ma on stanowić szansę dla młodych osób na zakup pierwszej nieruchomości. Jakie banki udzielają tego rodzaju finansowania? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z niego skorzystać? 

Bezpieczny kredyt 2% — najważniejsze informacje o programie 

Zasady programu kredyt 2 procent zakładają, że państwo – poprzez dopłatę do raty kredytu – ma dopłacić do różnicy między średnim oprocentowaniem a oprocentowaniem na poziomie 2%. Przez pierwsze 10 lat kredytobiorca spłaca raty o charakterze malejącym. Po upływie tego czasu przechodzi na system równych rat. 

Kwota kredytu zaciągniętego w ramach programu nie może przekroczyć 500 tysięcy złotych w przypadku singli oraz 600 tysięcy złotych dla małżonków bądź osób wychowujących w ramach wspólnego gospodarstwa domowego co najmniej jedno dziecko. Minimalny okres spłaty zobowiązania wynosi 15 lat. Warto również pamiętać, że program nie zakłada limitów cen za 1m2 mieszkań.

Zasady programu kredyt 2 procent — jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać finansowanie? 

Aby zakwalifikować się do programu, potencjalny kredytobiorca musi spełnić określone warunki. Bezpieczny kredyt 2% będzie udzielany osobom, które: 

  • przeznaczą środki z udzielonego im zobowiązania na zakup pierwszej nieruchomości służącej do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, pokrycie wkładu budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej, budowę lub dokończenie budowy domu (wówczas kwota kredytu może wynosić maksymalnie 150 tysięcy złotych dla małżonków lub pary wychowującej wspólnie dziecko); 
  • mają mniej niż 45 lat; 
  • kupują nieruchomość z rynku pierwotnego lub wtórnego; 
  • nie są stroną innej umowy dotyczącej kredytu hipotecznego. 

Program ruszył na początku lipca 2023 roku życia. Stanowi główną część projektu o nazwie „Pierwsze Mieszkanie”. 

Kredyt 2 procent — jakie banki go udzielają? 

Wielu potencjalnych kredytobiorców zainteresował kredyt 2 procent. Jakie banki go udzielają? Czy zasady dotyczące zaciągnięcia zobowiązania są jednakowe w każdym z nich? Poniżej znajdziesz informacje na temat kredytu 2% w bankach najczęściej wybieranych przez Polaków.

PKO BP — kredyt 2 procent 

W programie bierze udział bank PKO BP. Kredyt 2 procent możesz uzyskać po złożeniu stosownego wniosku. Udzielenie zobowiązania nie wymaga wkładu własnego, ponieważ bank może w pełni sfinansować inwestycję. Jeśli jednak masz wkład własny, jego wysokość nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych (chyba że wkładem jest działka z rozpoczętą budową przed 1 lipca 2023 roku). Jest to warunek, który obowiązuje również w innych bankach, ponieważ wynika on z założeń programu, a nie jedynie wewnętrznych regulacji podmiotu. RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi w tym wypadku 4,96%. 

Alior — kredyt 2 procent 

Czy w programie bierze udział Alior? Kredyt 2 procent uzyskasz również w tym banku. Jakie zasady obowiązują? Te same, co w przypadku PKO BP. Okres spłaty musi wynosić minimum 15 lat, a zobowiązanie możesz zaciągnąć maksymalnie na 30 lat. W banku możesz wykonać symulację zobowiązania, która pozwoli Ci zobrazować, jak będzie wyglądała spłata kredytu przez pierwsze 10 lat, gdy będziesz płacił raty malejące, oraz po ich upływie, gdy zaczniesz spłacać raty stałe. RRSO, czyli rzeczywiste koszty kredytu w ujęciu rocznym, wynosi w Alior Banku 5,22%. 

Pekao — kredyt 2 procent 

Wielu kredytobiorców jest zainteresowanych również ofertą banku Pekao. Kredyt 2 procent można w nim uzyskać na takich zasadach jak w innych bankach. Aby to zrobić, trzeba spełnić wymagania dotyczące kwalifikacji do programu. RRSO w tym wypadku wynosi 4,72. Wskaźnik uwzględnia marżę i prowizje naliczone przez bank, a także obowiązkowe opłaty nałożone na kredytobiorcę w ramach zaciągniętego zobowiązania. 

Bezpieczny kredyt 2% — mBank 

Gdzie jeszcze można uzyskać bezpieczny kredyt 2%? mBank również bierze udział w programie „Pierwsze Mieszkanie” i zapewnia w związku z tym możliwość zaciągnięcia zobowiązania w swoich strukturach. Informacje na temat RRSO nie są jednak ogólnie dostępne na ten moment. Zasady dotyczące kredytu wynikają jednak bezpośrednio z warunków, które narzuca zarówno bankom, jak i ich klientom plan programu. 

Do udzielania kredytu 2% są uprawnione również takie banki jak m.in. Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Velo Bank czy Santander Bank.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu dla siebie? 

Kredyt 2%, podobnie jak każde inne zobowiązanie finansowe, wymaga wnikliwej analizy ofert dostępnych na rynku, a także ich zestawienia z Twoimi możliwościami finansowymi. Każdy przypadek należy bowiem traktować indywidualnie. 

Warto pamiętać, że program „Pierwsze Mieszkanie” zasadniczo zwalnia z wymogu zdobycia wkładu własnego, ale nie z obowiązku zakwalifikowania się do kredytu w kontekście odpowiedniej zdolności kredytowej czy znalezienia nieruchomości, która zmieści się w limicie cenowym. Nie dotyczy ceny za 1m2, ale maksymalnej kwoty zobowiązania i dopuszczalnej wysokości wkładu własnego. 

Aby wybrać najlepszą ofertę, warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego w Poznaniu. Przeanalizuje on propozycje konkretnych banków, przedstawi w szczegółowy sposób warunki spłaty zobowiązania, a także pokieruje procesem ubiegania się o finansowanie zakupu czy dokończenia budowy nieruchomości. 

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Opóźnienie w spłacie kredytu – jakie są konsekwencje?

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy to możliwe?

Czy opłaca się przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?