Kategorie
blog

Jak uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Trudny przypadek dotyczy każdej osoby, która nie była w stanie wygenerować oszczędności, do czasu zawnioskowania o kredyt hipoteczny. Należy pamiętać że niektóre składniki majątku mogą być uznane za wkład własny. Na przykład działka budowlana jest uznawana w większości banków za wkład własny. Jeżeli stanowi ona 20% wymaganego wkładu nie ma potrzeby wnoszenia wkładu do kredytu.
Klient składając wniosek o budowę, bał się że nie będzie miał 20% wkładu własnego, który chciał wnieść w formie wpłaty gotówkowej do firmy wykonawczej stawiającej jego dom. Po wykonaniu operatu szacunkowego wytłumaczyłem klientowi że wartość jego działki przekracza wysokość wymaganego wkładu i nie ma potrzeby wpłaty dodatkowych środków do wykonawcy. 80% inwestycji skredytuje bank.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny bez zdolności kredytowej?

Dwie osoby chciały uzyskać kredyt na zakup mieszkania. Posiadały wkład własny, ale miały niestabilne dochody w postaci zbyt krótkiej historii kredytowej oraz za niskich poziomów wynagrodzeń. Nie jest to akceptowane przez banki. Okazało się, że ojciec jednej z klientek uzyskuje wysoką emeryturę, a jest w wieku dającym szansę na kredyt na kilkanaście lat. Osoba ta została trzecim kredytobiorcą, a zdolność całej grupy wzrosła kilkukrotnie. Kredyt został przyznany. 

Czy można uzyskać kredyt hipoteczny będąc w małżeństwie, gdy jedna osoba ma długi?

Tak. Mój klient poręczył kilka lat temu kredyt koledze z pracy. Kolega zniknął, a poręczenie weszło w życie. Klient spłacając nie swój kredyt popadł w długi. Chcieli z małżonką kupić wymarzony domek za miastem. Przyszli na spotkanie załamani. Okazało się jednak, że Pani ma duże dochody w stabilnej firmie i posiada sama zdolność do spłaty kredytu. Zaproponowałem klientom dokonanie rozdzielności majątkowej i przystąpienie do kredytu tylko klientki. Uzyskała kredyt i mogli zamieszkać w swoim domu.

Czy dane z Biura Informacji Kredytowej BIK S.A. mogą przysporzyć kłopotów przy wniosku o kredyt hipoteczny?

Tak. Historię kredytową można sprawdzić aktywując konto w serwisie internetowym Biura Informacji Kredytowej, gdzie można wygenerować tzw. raport BIK.  Zawiera on aktualną ocenę punkową oraz informacje kiedy, gdzie i na jaką kwotę zostały zawarte na Ciebie umowy kredytowe. Na podstawie tych można np. podjąć decyzję o wcześniejszej spłacie pożyczek i kredytów czy zlikwidować kartę kredytową lub debet w koncie. Spłata przed terminem produktów finansowych pozwala zwiększyć zdolność kredytową. Pobranie bezpłatnego raportu na temat swojej sytuacji finansowej pozwala przypomnieć sobie o zapomnianych produktach np. nieużywanych limitach w koncie oraz upewnić się, że nikt nie zaciągnął zobowiązania kredytowego korzystając z Twoich danych osobowych. Zdarza się tak po zagubieniu dowodu osobistego.

Dodatkowo można stale monitorować swoją ocenę punktową oraz zapytania wysyłane do bazy BIK przez kredytodawców poprzez wykupienie abonamentu pozwalającego na wygenerowanie 12 takich raportów w ciągu roku.

Przykład sytuacji klientki, która w czasie studiów otrzymała automatycznie do konta kartę kredytową, której nigdy nie odebrała. Podała adres akademika, w którym mieszkała, na który to przyszło pierwsze pismo z banku dot. tej karty. Wysyłka pisma wygenerowała opłatę, która obciążyła konto. W tym czasie klientka była już za granicą i nic nie wiedziała o opłatach obciążających konto karty. Po kilku latach klientka starała się za moim pośrednictwem o kredyt hipoteczny. Okazało się, że opłaty były zaległe od 4 lat, a ich wysokość opiewała na kwotę kilkuset złotych.
Wraz z klientką napisałem reklamację na tego typu generowanie opłat za produkt, który nigdy nie był uruchomiony. Reklamacja została przyjęta przez bank, który wycofał opłatę i wpisy w bazie BIK.

Wszystkie osoby zainteresowane pomocą w uzyskaniu kredytu zapraszam do kontaktu ze mną: pośrednikiem kredytowym z Poznania.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Całkowity koszt kredytu hipotecznego – czym jest i jak obliczyć?

Przyczyny odmowy udzielenia kredytu hipotecznego przez bank

Kredyt na mieszkanie: jak się przygotować?