Z chwilą podpisania umowy kredytowej kredytobiorcy zwykle związują się z bankiem na wiele lat. To, jakie są jej warunki, będzie miało wpływ na ich sytuację finansową i domowy budżet. Dlatego, chcąc zaciągnąć kredyt, warto skorzystać z usług specjalisty. Ile kosztuje dobry doradca kredytowy? I czy kredytobiorca faktycznie zawsze musi płacić za usługi doradcze?
Doradca kredytowy – kim jest, czym się zajmuje i kto może nim zostać?
Doradca hipoteczny to osoba, która wspiera przyszłych kredytobiorców przez cały okres starania się o uzyskanie kredytu. Przedstawia ona oferty banków, negocjuje warunki umowy, odpowiada na pytania i rozwiewa wątpliwości.
To, do czego zobowiązani są doradcy kredytowi, reguluje Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Zgodnie ze znajdującymi się w niej zapisami:
- osoby świadczące usługi doradcze są zobowiązane przedstawić przyszłym kredytobiorcom oferty z przynajmniej trzech banków wraz z formularzami informacyjnymi;
- doradcy kredytowi muszą rekomendować tym, którzy zamierzają wziąć kredyt, najlepszą dla nich ofertę – po uwzględnieniu ich sytuacji finansowej, życiowej;
- doradca hipoteczny ma obowiązek poinformować przyszłego kredytobiorcę, że zawarcie umowy może być dla niego ryzykownym krokiem. Może to zrobić, gdy przeanalizuje jego potrzeby i sytuację finansową.
Niezależny doradca kredytowy – kto to taki?
Bywa, że wiele osób rezygnuje z usług specjalistów od kredytów, gdyż obawia się konieczności poniesienia dodatkowych kosztów. Jednak taka osoba w zdecydowanej większości przypadków otrzymuje wynagrodzenie w formie prowizji od banku, który wybrał kredytobiorca. Oznacza to, że jego usługi są bezpłatne.
Doradca kredytowy a pośrednik kredytu hipotecznego – w czym tkwi różnica?
Ci, którzy zechcą skorzystać z usług doradcy kredytowego, będą musieli zapłacić za jego usługi z własnej kieszeni. W innej sytuacji będą ci, którzy zdecydują się na ofertę pośrednika kredytu hipotecznego.
Taka osoba, która współpracuje z bankami, także przedstawia kilka ofert, analizuje zdolność kredytową i sytuację finansową przyszłego kredytobiorcy. Ponadto pośrednicy kredytu hipotecznego podlegają tym samym przepisom co doradcy, czyli Ustawie z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Właśnie dlatego skorzystanie z ich bezpłatnych usług to sposób na wzięcie kredytu na maksymalnie korzystnych warunkach.
Kredyt z doradcą kredytowym – czy jest droższy?
Jeśli skorzystasz z usług doradcy kredytowego, najpewniej będziesz zmuszony ponieść dodatkowe koszty. Natomiast współpraca z pośrednikiem kredytu hipotecznego (ekspertem hipotecznym) będzie wiązała się wyłącznie z samymi korzyściami:
- za usługi takiego specjalisty nie zapłacisz ani złotówki;
- poszuka on dla ciebie najkorzystniejszej oferty kredytowej;
- z jego pomocą zawrzesz umowę na najlepszych dla ciebie warunkach – z możliwie najniższą prowizją, marżą i oprocentowaniem.
Doradztwo kredytowe Poznań – zaufaj doświadczeniu eksperta hipotecznego Pawła Pietrasa
Tym, którym zależy na zaciągnięciu kredytu na korzystnych warunkach oraz na możliwości wyboru spośród wielu alternatyw, pozostaje profesjonalne doradztwo kredytowe. Poznań to miasto, w którym udzielam pomocy w sprawach kredytu hipotecznego. Jako ekspert hipoteczny będę z Tobą na każdym etapie załatwiania formalności bankowych i zaprezentuje najlepsze dla Ciebie oferty. Pomogę wybrać też taką, która będzie dopasowana do Twojej sytuacji finansowej i oczekiwań. Nie pobieram od Ciebie wynagrodzenia, dlatego nic nie tracisz, jedynie zyskujesz!
Sprawdź również inne nasze artykuły:
Kredyt hipoteczny – oprocentowanie zmienne czy stałe?
2 odpowiedzi na “Ile kosztują usługi doradcy kredytowego i kto mu płaci?”
[…] Ile kosztują usługi doradcy kredytowego i kto mu płaci? […]
[…] Ile kosztują usługi doradcy kredytowego i kto mu płaci? […]