Kategorie
blog

Czym jest całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to bardzo popularne rozwiązanie wśród osób, które chcą kupić własną nieruchomość. Pozwala pozyskać dużą ilość gotówki w bezpieczny sposób i rozłożyć płatność na długie lata. Jednak zanim zdecydujesz się skorzystać z oferty banku, sprawdź, jak dużo trzeba będzie zapłacić za skorzystanie z pożyczki.

Co to jest całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Całkowity koszt kredytu to suma opłat, jakie trzeba ponieść w związku ze skorzystaniem z oferty banku. Jest wyrażona kwotowo, dzięki czemu nie trzeba jej obliczać, aby dowiedzieć się, ile należy zapłacić za pożyczkę. Nie jest ustalana przez bank – na jej wysokość składa się kilka parametrów.

Jakie są składowe kosztu kredytu hipotecznego?

Wśród składowych kosztu kredytu można wymienić: wskaźnik WIBOR, marżę, prowizję, opłatę przygotowawczą i opcjonalnie ubezpieczenie.

  • Wskaźnik WIBOR to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Jest ustalana odgórnie i zmienia się co miesiąc.
  • Marża jest to zysk banku, który osiągnie za udzielenie Ci kredytu. Jest określany przez instytucję i można go negocjować.
  • Prowizja to jednorazowa opłata, jaką należy ponieść za skorzystanie z finansowania. Jej wysokość jest ustalona procentowo i zależy od tego, jak dużo pożyczasz.
  • Opłata przygotowawcza to wynagrodzenie dla pracownika banku za obsługę Twojego wniosku, a także przygotowanie umowy kredytowej.

W banku można także wykupić ubezpieczenie na nieruchomość i życie. Większość instytucji wlicza polisę w koszty kredytu.

Jak obliczyć całkowity koszt kredytu?

Samodzielnie obliczenie całkowitego kosztu kredytu jest trudne. Wymaga dokładnej znajomości składowych kosztu i wzięcia pod uwagę długość okresu kredytowania, rodzaju rat (malejące czy równe) oraz rodzaju oprocentowania (stałe czy zmienne).

Aby nie marnować czasu, lepiej skorzystać z moich usług. Jako ekspert hipoteczny dysponuję profesjonalnymi kalkulatorami, które pozwalają szybko dokładnie obliczyć całkowity koszt kredytu.

Ile tak naprawdę wynosi całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Chcesz dowiedzieć się, ile rzeczywiście zapłacisz za swój kredyt? Oprócz kosztów dodaj także pożyczony kapitał. W ten sposób uzyskasz pełną kwotę, którą trzeba zwrócić do banku.

Czym jest całkowita kwota, a czym całkowity koszt kredytu?

Podczas omawiania ofert można spotkać się z dwoma określeniami – całkowity koszt i całkowita kwota kredytu. Co oznaczają?

Pierwsza z nich to wszystkie opłaty, jakie trzeba ponieść w związku ze skorzystaniem z oferty. Z kolei druga to wysokość pożyczonego kapitału.

Czy całkowity koszt kredytu może się zmienić?

Z uwagi na to, że składową całkowitego kosztu kredytu jest WIBOR, wysokość opłat może zmniejszać się lub rosnąć. Wskaźnik jest aktualizowany co miesiąc adekwatnie do sytuacji gospodarczej na rynku. W zależności od ustaleń w umowie i rodzaju rat (stałe czy zmienne) całkowity koszt kredytu może zmieniać się co 1, 3, 6 miesięcy lub co kilka lat.

Zapoznanie się z całkowitym kosztem kredytu jest niezwykle istotne, jeśli chcesz znaleźć korzystną ofertę finansowania. Oferuję pomoc w uzyskaniu kredytu, zapraszam do kontaktu.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie

Kredyt hipoteczny dla singla – jak go uzyskać?

Rata równa czy malejąca – co się bardziej opłaca?