Kategorie
blog

Czy działka może być wkładem własnym (będąca własnością kredytobiorcy)?

W większości banków działka jest uważana za wkład własny pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim skredytować można działkę budowlaną, siedliskową rzadziej rolną, leśną lub rekreacyjną. Zakładając najczęstszy przypadek działki budowlanej musimy mieć dokumenty potwierdzające przeznaczenie działki w planie lub ewentualnie warunki zabudowy. Dokumentami potwierdzającymi są wypis i wyrys z ewidencji gruntów lub kopia mapy ewidencyjnej. Powyższe dokumenty można uzyskać w odpowiednim starostwie powiatowym. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, należy udać się do wyspecjalizowanego w obsłudze kredytów budowlanych eksperta hipotecznego, który pomoże wycenić wartość działki budowlanej, wartość budynku po zakończeniu inwestycji, przygotuje dokumenty do kredytu oraz dopasuje kosztorys prac budowlanych do wymogów procesu kredytowania. Tak przygotowany wniosek można wysłać w celu uzyskania decyzji kredytowej.

TAK – działka własnościowa kredytobiorcy jest uważana przez bank za wkład własny

Zakładając, że wartość działki w momencie składania wniosku wynosi 100 tys. zł a kredyt na budowę 500 tys. zł oraz wyceny wskazującej, że wartość nieruchomości po zakończeniu procesu budowy i oddaniu do użytkowania wyniesie 650 tys. zł oraz zakładając 20% wkład bank wyliczy wkład własny na poziomie 130 tys zł, z czego kredytobiorca wnosi w postaci działki 100 tys. zł.

Wynika z tego, że na etapie budowy klient będzie musiał wnieść w formie prac wykonanych lub zakupu materiałów kwotę 30 tys. zł. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób korzystających z kredytów hipotecznych budowlanych. Jest istotne również, żeby wnoszona aportem działka nie posiadała zadłużenia z tytułu innego kredytu hipotecznego, gdyż jej wartość będzie wtedy niższa a kredyt ten będzie musiał być spłacony lub zrefinansowany przed uzyskaniem właściwego kredytu na budowę domu.

Podsumowując. Działka budowlana będąca własnością kredytobiorcy, na której będzie prowadzona inwestycja w postaci budowy domu na kredyt hipoteczny jest uznawana w większości banków za wkład własny.

Jak działa kredyt pod zastaw działki budowlanej?

Kredyt pod zastaw działki to rodzaj pożyczki, gdzie działka jest używana jako zabezpieczenie dla kredytu. Działka, którą chcesz zastawić, staje się zabezpieczeniem dla banku w przypadku, gdy nie spłacisz kredytu zgodnie z warunkami umowy.

Proces uzyskania kredytu pod zastaw działki budowlanej zazwyczaj rozpoczyna się od złożenia wniosku do banku. Bank dokonuje oceny twojej zdolności kredytowej, a także wyceny działki, aby ustalić jej wartość rynkową. Na podstawie tych danych bank decyduje, czy zatwierdzić kredyt i w jakiej wysokości.

Jeśli kredyt zostanie zatwierdzony, następuje podpisanie umowy kredytowej, która określa warunki pożyczki, takie jak kwota kredytu, oprocentowanie, harmonogram spłat i inne szczegóły. W momencie podpisywania umowy, działka budowlana staje się zastawem na rzecz banku.

Kredyt hipoteczny pod zastaw ziemi rolnej – ile środków można uzyskać?

Kwota, jaką można uzyskać w ramach kredytu hipotecznego pod zastaw ziemi rolnej, zależy od kilku czynników, takich jak wartość ziemi rolnej, zdolność kredytowa klienta, wymagania banku oraz regulacje dotyczące udzielania kredytów hipotecznych w danym kraju. Bank zazwyczaj przeprowadza ocenę wartości ziemi rolnej, aby określić maksymalną kwotę kredytu, jaką może udzielić klientowi, jest to zazwyczaj około 55% do 80% wartości zastawianej nieruchomości.

Wszystkie wyjaśnienia zawiłości kredytu hipotecznego na budowę wyjaśni Państwu doradca kredytowy Paweł Pietras z wieloletnim doświadczeniem na rynku.

Działka budowlana a rolna jako zabezpieczenie kredytu 

Banki mogą być bardziej skłonne udzielać kredytu pod zastaw działki budowlanej niż kredyt hipoteczny na działkę rolną z kilku powodów. Po pierwsze, działki budowlane zazwyczaj mają wyższą wartość rynkową niż ziemia rolna, co oznacza, że mogą one stanowić lepsze zabezpieczenie dla banku w przypadku niewypłacalności klienta. Po drugie, rynek nieruchomości budowlanych może być bardziej stabilny i przewidywalny niż rynek ziemi rolnej, co sprawia, że banki czują się pewniej w przypadku wkładu własnego w postaci działek budowlanych. Ponadto, inwestycje związane z działkami budowlanymi często wiążą się z budową domów lub inwestycjami deweloperskimi, co może generować dodatkowe zyski dla banku.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Ile kosztują usługi doradcy kredytowego i kto mu płaci?

Przyczyny odmowy udzielenia kredytu hipotecznego przez bank

Czym jest całkowity koszt kredytu hipotecznego?

2 odpowiedzi na “Czy działka może być wkładem własnym (będąca własnością kredytobiorcy)?”