Kategorie
blog

Czy działka będąca własnością kredytobiorcy jest uważana za wkład własny?

W większości banków działka jest uważana za wkład własny pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim skredytować można działkę budowlaną, siedliskową rzadziej rolną, leśną lub rekreacyjną. Zakładając najczęstszy przypadek działki budowlanej musimy mieć dokumenty potwierdzające przeznaczenie działki w planie lub ewentualnie warunki zabudowy. Dokumentami potwierdzającymi są wypis i wyrys z ewidencji gruntów lub kopia mapy ewidencyjnej. Powyższe dokumenty można uzyskać w odpowiednim starostwie powiatowym. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, należy udać się do wyspecjalizowanego w obsłudze kredytów budowlanych eksperta hipotecznego, który pomoże wycenić wartość działki, wartość budynku po zakończeniu inwestycji, przygotuje dokumenty do kredytu oraz dopasuje kosztorys prac budowlanych do wymogów procesu kredytowania. Tak przygotowany wniosek można wysłać w celu uzyskania decyzji kredytowej.

TAK – działka własnościowa kredytobiorcy jest uważana przez bank za wkład własny

Zakładając, że wartość działki w momencie składania wniosku wynosi 100 tys. zł a kredyt na budowę 500 tys. zł oraz wyceny wskazującej, że wartość nieruchomości po zakończeniu procesu budowy i oddaniu do użytkowania wyniesie 650 tys. zł oraz zakładając 20% wkład bank wyliczy wkład własny na poziomie 130 tys zł, z czego kredytobiorca wnosi w postaci działki 100 tys. zł.

Wynika z tego, że na etapie budowy klient będzie musiał wnieść w formie prac wykonanych lub zakupu materiałów kwotę 30 tys. zł. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób korzystających z kredytów hipotecznych budowlanych. Jest istotne również, żeby wnoszona aportem działka nie posiadała zadłużenia z tytułu innego kredytu hipotecznego, gdyż jej wartość będzie wtedy niższa a kredyt ten będzie musiał być spłacony lub zrefinansowany przed uzyskaniem właściwego kredytu na budowę domu.

Podsumowując. Działka budowlana będąca własnością kredytobiorcy, na której będzie prowadzona inwestycja w postaci budowy domu na kredyt hipoteczny jest uznawana w większości banków za wkład własny.

Wszystkie wyjaśnienia zawiłości kredytu hipotecznego na budowę wyjaśni Państwu doradca kredytowy Paweł Pietras z wieloletnim doświadczeniem na rynku.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Ile kosztują usługi doradcy kredytowego i kto mu płaci?

Przyczyny odmowy udzielenia kredytu hipotecznego przez bank

Czym jest całkowity koszt kredytu hipotecznego?