Kategorie
blog

Mieszkanie na start 2024 — na czym polega nowy program rządowy?

Sytuacja na rynku nieruchomości jest trudna dla kupujących. Ceny za m2 w dużych miastach przekroczyły rozsądne granice, a w mniejszych znacznie poszybowały w górę. Za gotówkę nie kupuje już prawie nikt, a na kredyt na standardowych warunkach mało kto może sobie pozwolić. Pomocą ma być program „Mieszkanie na Start”. Na czym polega? Jakie warunki i limity będą w nim obowiązywały? 

„Mieszkanie na Start” 2024 rok — pomoc w zakupie nieruchomości dla singli, par, małżeństw i rodzin wielodzietnych 

Program „Mieszkanie na Start” to rządowa inicjatywa, która ma pomóc w zakupie nieruchomości, zwłaszcza tej pierwszej. Stanowi ona zastępstwo dla Bezpiecznego kredytu 2% – programu, w ramach którego wnioski można było składać do 31 grudnia 2023 roku. Podobnie jak tamta inicjatywa, ta również ma być ważnym krokiem w dążeniu do rozwiązania problemu, jakim jest kryzys mieszkaniowy. 

Sytuacja pod tym względem w Polsce jest bardzo skomplikowana. Młodych ludzi, chcących zakładać rodziny i inwestować zarobione środki w swoją przyszłość, nie stać na zakup nieruchomości — ani za gotówkę, ani nawet na kredyt. Preferencyjne warunki zobowiązania hipotecznego mają znacznie ułatwiać ten drugi sposób finansowania inwestycji.

Kto może skorzystać z programu? Nie wszystkie warunki są jeszcze znane, ponieważ szczegółów nie ogłoszono. Najpewniej pojawią się one latem lub jesienią tego roku. Z zapowiedzi wynika jednak, że o kredyt będą mogli ubiegać się: 

 • single, 
 • gospodarstwa domowe składające się z dwóch osób (nie muszą być małżeństwem), 
 • małżeństwa z dziećmi i bez dzieci, 
 • rodziny wielodzietne. 

W zależności od tego, do której z grup się należy, przysługują konkretne przywileje lub ograniczenia związane z formą wsparcia.  

Kiedy ruszy program „Mieszkanie na Start”? Jak długo będzie można się ubiegać o dopłaty? 

Zakłada się, że nowy program mieszkaniowy ruszy najpewniej jesienią 2024 roku. Z doniesień medialnych wynika, że rząd traktuje go priorytetowo ze względu na charakter obszaru, którego dotyczy. Dokładna data uruchomienia środków nie jest jednak znana. Szczegóły wciąż są ustalane. Pojawiają się nowe propozycje, zmieniają się dotychczasowe założenia, a droga legislacyjna jest jeszcze stosunkowo długa. 

Z obecnych ustaleń wynika, że o kredyt na proponowanych zasadach będzie można się ubiegać przez dwa lata — w 2024 i w 2025 roku. Rząd ma przeznaczyć na wsparcie mieszkalnictwa 500 milionów złotych tylko w tym roku. Budżet na później nie jest jeszcze znany. 

„Mieszkanie na Start” — warunki obowiązujące uczestników programu 

Rządowy program mieszkaniowy jest skierowany do różnych grup. Mogą z niego korzystać single, pary, rodziny z jednym dzieckiem i te wielodzietne. Czy każdy może otrzymać pomoc z inicjatywy „Mieszkanie na Start”? Warunki, o których wiadomo na ten moment, wykluczają niektóre grupy. 

Aby stać się beneficjentem programu, trzeba spełnić przede wszystkim wymogi dotyczące swojej sytuacji mieszkaniowej. Inicjatywa ma wspierać w zakupie nieruchomości tych, którzy nie mogliby sobie na to pozwolić lub byłoby to trudne. Nie jest więc formą wsparcia dla inwestorów. 

Z programu można skorzystać tylko wtedy, gdy nie jest się właścicielem innej nieruchomości. Co jednak ważne, obowiązują wyjątki od tych założeń. Dopuszcza się, że beneficjent może być właścicielem połowy lokalu uzyskanego w ramach dziedziczenia bądź darowizny. Drugi wyjątek dotyczy rodzin wielodzietnych (mających przynajmniej trójkę dzieci). Jeśli mają one już jedną nieruchomość, mogą kupić drugą w celu poprawy swoich warunków bytowych. 

„Mieszkanie na Start” dla młodych i nie tylko — limity wiekowe 

„Mieszkanie na Start” — dla młodych czy dla każdego? Warto pamiętać o tym, że program zakłada limity wiekowe, które stanowią wyraźne ograniczenie dla uczestników. Szczegóły w tym zakresie nie są jeszcze w pełni znane. Na ten moment prawdopodobne jest to, że górna granica wieku będzie obowiązywała, ale nie wszystkich. Ma dotyczyć singli, którzy będą mogli się starać o kredyt jedynie do ukończenia 35. roku życia. Pozostałe grupy beneficjentów mają być zwolnione z tego ograniczenia. W związku z tym rodzina wielodzietna, małżeństwo czy para z dzieckiem będą mogli się starać o finansowe wsparcie dla swojego zobowiązania nawet po ukończeniu 40. czy np. 50. roku życia. 

Jaką nieruchomość może kupić beneficjent programu mieszkaniowego? 

Nowy program mieszkaniowy daje możliwość sfinansowania: 

 • zakupu domu/mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego, 
 • budowy domu, 
 • wkładu w spółdzielni mieszkaniowej, 
 • partycypacji w Towarzystwie Budownictwa Społecznego lub Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. 

Na ten moment nie ma informacji na temat obowiązywania limitów cen za m2 nieruchomości, na którą będzie zaciągany kredyt na preferencyjnych warunkach. Nie ma jednak pewności, czy w rzeczywistości program mieszkaniowy ostatecznie ich nie wniesie. Poprzednia rządowa inicjatywa, choć z założenia miała poprawić sytuację kredytobiorców, przyniosła też poważne zmiany na rynku. Z pewnością można ją określić jako jeden z czynników, który znacznie wpłynął na zawyżanie cen. To z kolei doprowadziło do tego, że samodzielna inwestycja, bez rządowego wsparcia, stała się dla wielu osób jeszcze mniej osiągalna niż wcześniej. A należy pamiętać, że zakres wsparcia jest zawsze ograniczony. Nie każdy może z niego skorzystać.  

Jaki kredyt weźmiesz dzięki rządowemu programowi mieszkaniowemu? 

Ile można uzyskać z programu „Mieszkanie na Start”? Wniosek o konkretną kwotę możesz złożyć w zależności od swojej sytuacji. Stawki preferencyjne zależą od liczby osób w gospodarstwie. Najwyższa z nich, na poziomie 1,5%, ma obowiązywać 1- i 2-osobowe gospodarstwa domowe. 3-osobowe będą miały z kolei oprocentowanie kredytu w wysokości 1%. W przypadku 4-osobowych będzie ono wynosiło 0,5%. Dla gospodarstw 5-osobowych i większych będzie z kolei na poziomie 0%. 

Aby otrzymać kredyt na preferencyjnych warunkach, powinno się zaciągnąć maksymalne zobowiązanie o następujących wysokościach: 

 • 200 tysięcy zł dla singli, 
 • 400 tysięcy zł dla dwuosobowych gospodarstw, 
 • 450 tysięcy zł dla gospodarstw trzyosobowych, 
 • 500 tysięcy zł dla gospodarstw czteroosobowych, 
 • 600 tysięcy zł dla gospodarstw pięcioosobowych (dla każdej dodatkowej osoby po tym progu będzie można doliczyć 100 tysięcy złotych do kredytu). 

Co jeszcze trzeba mieć, aby zostać uczestnikiem programu „Mieszkanie na Start” 2024? Wkład własny i koszty okołokredytowe to wydatki, które musisz ponieść z własnych środków. Warto o tym pamiętać podczas kalkulacji podczas konsultacji u doradcy kredytowego.

Podsumowanie informacji na temat programu

 • „Mieszkanie na Start” — dla kogo i na jakich zasadach?
  Z kredytu mogą skorzystać single, pary z dzieckiem, rodziny 3-osobowe, 4-osobowe i wielodzietne. 
 • W ramach rządowego programu można otrzymać kredyt na preferencyjnych warunkach, dla którego oprocentowanie będzie wynosiło od 0 do 1,5%. Na warunki wsparcia dla konkretnego beneficjenta ma wpływ przede wszystkim liczba osób w jego gospodarstwie. 
 • Dla singli obowiązują limity wiekowe. Ta grupa może też liczyć na najniższą kwotę kredytu na preferencyjnych warunkach, czyli tylko 200 tysięcy. Gospodarstwo pięcioosobowe otrzyma już z kolei możliwość zaciągnięcia zobowiązania nawet na 600 tysięcy złotych. 
 • Aby otrzymać kredyt hipoteczny przy wsparciu rządowej inicjatywy, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową i wkład własny.