Kategorie
blog

Czy warto brać kredyt na wykończenie mieszkania?

Sam zakup nieruchomości jest ogromnym wydatkiem, jednak bardzo często właściciela, wkrótce po tej inwestycji, czeka kolejny – wykończenie mieszkania lub jego remont. Z tego powodu w ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się kredyt na wykończenie mieszkania lub kredyt łączony na zakup i na przygotowanie domu do zamieszkania. Co warto wiedzieć o każdej z opcji? Czy tego rodzaju kredyt się opłaca?

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na wykończenie domu?

Zastanawiasz się, czy można wziąć kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania? Banki oferują swoim klientom taką opcję. Co więcej, możesz zdecydować się na jeden z dwóch wariantów, czyli kredyt gotówkowy lub hipoteczny.

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania to ten mniej opłacalny. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest stosunkowo wysoko oprocentowany, a do tego ma limity związane z jego wysokością oraz z okresem spłaty. W ramach kredytu gotówkowego możesz pożyczyć maksymalnie nieco ponad 250 000 zł na okres nie dłuższy niż 10 lat. W związku z tym istnieje ryzyko, że nie wystarczy środków na realizację całej inwestycji, a miesięczne raty będą dużym obciążeniem dla budżetu. Plusem tego wariantu jest to, że pieniądze możesz wydać, na co chcesz, ponieważ bank tego nie kontroluje. Ważna jest dla niego jedynie regularna spłata.

Znacznie bardziej opłacalną opcją jest z kolei kredyt hipoteczny. Przede wszystkim możesz go wziąć na dowolną kwotę (przy założeniu, że masz odpowiednią zdolność oraz wkład własny, który powinien wynosić od 10 do 20% wartości inwestycji), czyli nawet na kilka milionów złotych. Okres spłaty może wynosić nawet 35 lat, dzięki czemu rata nie będzie nadmiernie wysoka. Co jednak najważniejsze, kredyty hipoteczne są tymi najniżej oprocentowanymi na rynku, a więc po prostu najtańszymi. Istotne jest to, że mają celowy charakter. W związku z tym trzeba dysponować pieniędzmi  w sposób zgodny z założeniami umowy kredytowej.

Kredyt na wykończenie domu: wariant gotówkowy lub hipoteczny – co się bardziej opłaca?

Jaki kredyt na wykończenie mieszkania opłaca się bardziej? Z finansowego punktu widzenia jest to kredyt hipoteczny. Jest tańszy, a przy tym bardziej elastyczny – okres umowy i kwotę kredytobiorca może dopasować do swoich potrzeb. Tym samym może być mniej obciążający i łatwiejszy do spłaty.

Kredyt na wykończenie mieszkania: co można kupić?

Na co można wydać środki udzielane w ramach zobowiązania, jakim jest kredyt na wykończenie mieszkania? Co można kupić z pożyczonych od banku pieniędzy? Każdy bank prowadzi swoją politykę w tym zakresie. W związku z tym ma też listę rzeczy, które będą kwalifikowane jako akceptowane wydatki remontowe.

Najczęściej uwzględnia się na listach wyposażenie, które jest trwale związane z nieruchomością. W związku z tym pożyczone pieniądze można wydać np. na:

  • tynkowanie i malowanie ścian,
  • położenie podłóg,
  • montaż instalacji elektrycznej i hydraulicznej,
  • montaż parapetów,
  • montaż drzwi wewnętrznych.

Szczegóły oferty trzeba na pewno dostosować do swoich potrzeb. Dzięki temu zyskasz pewność, że rzeczywiście będziesz mógł przeznaczyć pieniądze na to, czego potrzebujesz na danym etapie inwestycji.

Ile kosztuje kredyt na wykończenie domu?

Wiele osób zainteresowanych tematem zastanawia się, ile kosztuje kredyt hipoteczny na wykończenie domu. Trudno jednoznacznie na to odpowiedzieć, ponieważ na kalkulację ma wpływ wiele czynników, w tym przede wszystkim: wysokość zobowiązania, wysokość oprocentowania kredytu, RRSO czy prowizja pobierana przez bank. W każdym wypadku warto przeprowadzić indywidualną kalkulację po zapoznaniu się ze szczegółami dotyczącymi konkretnej inwestycji.

Kredyt hipoteczny na budowę i wykończenie domu – czy można wziąć kredyt łączony?

Opcją, którą warto rozważyć w kontekście inwestycji, jest kredyt hipoteczny na budowę i wykończenie domu lub kredyt na mieszkanie i wykończenie. W każdym z wariantów jest to kredyt łączony, który bierze się na dwie inwestycje: na zakup nieruchomości i na to, aby przygotować ją do zamieszkania lub do wynajęcia. Taką opcję oferuje wiele banków, w tym PKO BP, mBank czy Santander Consumer Bank.

Jeżeli rozważasz taką opcję, powinieneś zadbać przede wszystkim o odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Im więcej będziesz chciał pożyczyć od banku, tym więcej powinieneś zarabiać. Dzięki temu analitycy będą mogli pozytywnie ocenić Twój wniosek. Co jednak ważne, zarobki nie są jedynym czynnikiem kształtującym zdolność kredytową. Wpływają na nią również m.in.:

  • źródło dochodów,
  • wiek kredytobiorcy,
  • miesięczne wydatki,
  • liczba osób na utrzymaniu.

Wszystko to kształtuje ocenę Twojej zdolności w zakresie spłaty kredytu w określonym czasie. Jeżeli jednak będziesz miał odpowiednio wysoką punktację (tzw. scoring), będziesz mógł uzyskać kredyt nie tylko na zakup mieszkania czy samego domu, ale również na ich remont.

Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny na remont mieszkania?

Z wykończeniem wiążą się ogromne wydatki, które mogą odsunąć przeprowadzkę do nowego lokum o wiele miesięcy, a nawet o kilka lat. Jeżeli chcesz uniknąć tego rodzaju niedogodności, możesz zdecydować się właśnie na kredyt na wykończenie lub na kredyt łączony. Mogą się one opłacać, ale pod warunkiem, że konkretna oferta banku zostanie dopasowana do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że tak właśnie będzie w Twoim przypadku, skorzystaj z mojej oferty. Jestem doradcą kredytowym. Pomogę Ci w znalezieniu i uzyskaniu kredytu hipotecznego na atrakcyjnych warunkach.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy to możliwe?

Do ilu banków złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Czym jest WIBOR(R)?