Kategorie
blog

Czym jest WIBOR(R)?

WIBOR jest wskaźnikiem o kluczowym znaczeniu dla systemu finansowego. Jak żaden inny, ma istotny wpływ na życie statystycznego Polaka. Jego wahania bezpośrednio wpływają na ratę kredytu hipotecznego. Wyjaśnię Ci, co to jest WIBOR i jakie znaczenie ma dla kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny

Własne mieszkanie, czy dom to marzenie zdecydowanej większości społeczeństwa. Zapewne wiele razy przemyka Ci przez głowę myśl, o wcieleniu śmiałych planów w życie. Przeszkodą okazuje się brak środków finansowych oraz obecna sytuacja w kraju i na świecie. Zastanawiasz się, czy kredyt hipoteczny to teraz dobre rozwiązanie.

Z punktu widzenia klienta kluczowe znaczenie odgrywa wysokość raty oraz całkowity koszt kredytu hipotecznego. Miesięczne obciążenie trzeba uwzględnić w budżecie domowym. Na wysokość raty ma wpływ przede wszystkim oprocentowanie, czyli stawka bazowa WIBOR oraz marża banku, która jest stała i ustalana przed podpisaniem umowy o kredyt hipoteczny.

WIBOR – co to za wskaźnik i  kto go ustala?

WIBOR – skrót pochodzi od nazwy Warsaw Interbank Offered Rate i określa wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym. Innymi słowy jest to średnia arytmetyczna oprocentowania, po którym banki są skłonne w danym dniu pożyczyć pieniądze innym bankom.

Ustalany jest przez banki w Polsce codziennie (w dni robocze) do godziny 11:00, podczas tzw. fixingu, na podstawie zaprezentowanych przez nie danych. W ustalaniu wskaźnika WIBOR na ogół bierze udział 10 największych pod względem aktywów banków w Polsce. Organizatorem fixingu jest Giełda Papierów Wartościowych Benchmark S.A. z siedzibą w Warszawie (GPW).

Musisz wiedzieć, że WIBOR ustala się na okresy czasowe, dlatego wyróżniamy między innymi takie stawki jak:

  • WIBOR(R) 1M – dla jednego miesiąca,
  • WIBOR(R) 3M – dla kwartału,
  • WIBOR(R) 6M – dla okresu półrocznego.

WIBOR jest bardzo istotną wartością dla osób zaciągających kredyty hipoteczne  w złotówkach.

Gdzie sprawdzić aktualny WIBOR?

Stawki WIBOR publikowane są w wielu serwisach finansowych. Natomiast najlepszym źródłem do obserwacji aktualnych stawek jest strona agenta kalkulacyjnego – Giełdy Papierów Wartościowych Benchmark.

Jak WIBOR wpływa na raty kredytu hipotecznego?

WIBOR ma największy wpływ na kredyty hipoteczne z oprocentowaniem zmiennym. Zmiana tego wskaźnika powoduje, że bank aktualizuje oprocentowanie kredytu i ustala nową wysokość obowiązującej raty. Otrzymujesz wówczas nowy harmonogram ze zmienioną wysokością miesięcznego obciążenia. W praktyce wygląda to tak, że spadek stawki WIBOR przekłada się na niższe raty, natomiast wzrost powoduje, że rata rośnie.

Wpływ inflacji na WIBOR

Na WIBOR wpływa przede wszystkim wysokość stóp procentowych ustalanych przez bank centralny.

Podczas pandemii obowiązywały rekordowo niskie stopy procentowe. Obecna sytuacja w kraju i wojna na Ukrainie wpływają negatywnie na gospodarkę i ceny dóbr konsumpcyjnych. Inflacja po raz pierwszy od 20 lat jest dwucyfrowa. Dlatego też, walcząc z tym zjawiskiem, prezes Narodowego Banku Polskiego podnosi sukcesywnie stopy procentowe.

Wzrost oprocentowania wpływa na wzrost WIBOR. Eksperci twierdzą, że to jeszcze nie koniec.

Jak obliczyć odsetki wg stawki WIBOR przy kredycie hipotecznym?

Musisz wiedzieć, że odsetki stanowią najważniejszy koszt kredytu hipotecznego i na ten element powinieneś zwrócić szczególną uwagę, wybierając ofertę.

Na oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się głównie:

  • stopa bazowa WIBOR – składnik zmienny,
  • marża banku (wynagrodzenie banku) – stała wartość zawarta w umowie kredytowej.

Aby obliczyć odsetki od kredytu, trzeba pomnożyć kwotę zaciągniętego zobowiązania przez oprocentowanie. Czyli do aktualnie obowiązującego WIBOR należy dodać marżę banku. Oprocentowanie podawane jest zawsze w skali roku, dlatego otrzymany wynik należy podzielić przez 12.

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz tego robić samodzielnie. Skontaktuj się ze mną, a wytłumaczę Ci bardzo przejrzyście, jaki wpływ na odsetki ma stawka WIBOR.

Który WIBOR jest najlepszy?

Jak wskazuje sama nazwa, WIBOR 1M zmienia się co miesiąc, WIBOR 3M co 3 miesiące, a WIBOR 6M co sześć miesięcy.

Dla klienta lepszym rozwiązaniem jest oprocentowanie kredytu według stawki WIBOR 6M lub 3M. Masz wtedy gwarancję, że do zmiany oprocentowania dojdzie dopiero odpowiednio po tym czasie. Wybierając np. WIBOR 6M, masz pewność, że Twoja rata będzie niezmienna przez 6 miesięcy i łatwiej Ci będzie zawiadywać budżetem domowym.

Moja praca polega na spełnianiu marzeń klientów o posiadaniu własnej nieruchomości. Moje usługi są bezpłatne. Na rynku finansowym działam od 15 lat. Współpracuje z wyspecjalizowanymi ekspertami poznańskiego rynku nieruchomości, którzy szukają ciekawych okazji oraz negocjują ceny nieruchomości z deweloperem. Inwestycja jest zawsze bezpieczna i zyskowna dla klienta. Pomogę Ci w uzyskaniu kredytu hipotecznego na dobrych warunkach.

Pamiętaj, nie musisz być specjalistą w dziedzinie finansów. Nie trać czasu! Możesz skorzystać z usług profesjonalisty. Jestem ekspertem hipotecznym w Poznaniu i okolicach. Posiadam oferty wszystkich banków hipotecznych w Polsce. Interes klienta stawiam zawsze na pierwszym miejscu. Pomogę w wyborze oferty najkorzystniejszej dla Ciebie.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Jak uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Prowizja przy kredycie hipotecznym – na czym polega?

Kredyt na mieszkanie: jak się przygotować?