Kategorie

Działka budowlana na kredyt hipoteczny

W przypadku braku środków na zakup działki budowlanej można skorzystać z kredytu hipotecznego. Jaką działkę można sfinansować za pomocą takiego kredytu? Jak ubiegać się o finansowanie? I wreszcie – czy wymaga to wcześniejszego wkładu własnego?

Niezależnie od tego, czy zakup działki ma być krokiem poprzedzającym wybudowanie domu, czy służy celom inwestycyjnym – a więc kupujący chce w przyszłości sprzedać działkę za wyższą cenę – może zostać sfinansowany przez bank.

Kredyt hipoteczny na zakup działki

Kredyt na kupno działki i budowę domu oferuje obecnie większość banków. Wystąpienie o taki kredyt powinno zostać poprzedzone sprawdzeniem stanu prawnego działki: źródłem wiedzy jest księga wieczysta. Dostęp do ksiąg w internecie jest bezpłatny, wystarczy tylko zapytać sprzedającego o jej numer. W księdze znajdziemy informację o tym, czy ziemia jest wolna od obciążeń (nie ustanowiono na niej hipoteki) i służebności. We własnym interesie każdy potencjalny kupujący powinien sprawdzić, jakiego rodzaju budownictwo dopuszcza gmina na danym terenie. Uchroni to przed późniejszymi rozczarowaniami, gdyby się na przykład okazało, że na działce nie może zostać wybudowany dom  o preferowanej przez klienta wysokości.

Po rozwianiu wszelkich wątpliwości potencjalny nabywca rozpoczyna właściwą procedurę kredytową. Starannie powinien przeanalizować ofertę banków. Może to zrobić samodzielnie, ale równie dobrze może zgłosić się do eksperta kredytowego, który na jego zlecenie wybierze najkorzystniejszą ofertę, a następnie przeprowadzi go przez kolejne etapy procedury.

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną – badanie zdolności kredytowej

Udzielenie kredytu na zakup działki poprzedza zbadanie przez bank zdolność kredytowej wnioskodawcy. Przebiega ono dokładnie tak samo, jak badanie zdolności kredytowej przed udzieleniem każdego innego rodzaju kredytu.

Każdy bank samodzielnie określa, jakich dokumentów potrzebuje do dokonania oceny zdolności kredytowej. Poza dokumentami, oświadczeniami i wyciągami wskazującymi na sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy i jego istniejące zobowiązania, bank zechce zapoznać się także z dokumentami dotyczącymi samej działki.

Większość instytucji finansowych prosi o:

  • umowę przedwstępną
  • odpis z księgi wieczystej działki
  • dokumenty poświadczające posiadanie praw do nieruchomości przez sprzedającego
  • dokumenty potwierdzające wniesienie wkładu własnego
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów
  • wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
  • jeśli nieruchomość obciążona jest hipoteką — potwierdzenie wysokości salda do spłaty –.

Kredyt na kupno działki – ile to trwa?

Samo skompletowanie dokumentów potrzebnych bankowi może zająć nawet kilkanaście dni, do tego trzeba doliczyć 21 dni – tyle czasu ma bank na wydanie decyzji kredytowej. W pewnych sytuacjach bank wydłuży okres oczekiwania na decyzję. Może się tak stać, gdy:

  • Wniosek okazał się niekompletny: zabrakło załączników, jakiś dokument nie został podpisany. W takiej sytuacji bank może zażądać uzupełnienia dokumentacji,  
  • Wniosek jest rozpatrywany etapami – bank najpierw wydaje wstępną decyzję, a ostateczną decyzję wydaje na podstawie właściwego wniosku
  • W krótkim okresie złożono wiele wniosków o kredyt hipoteczny.

Więcej piszemy o tej procedurze tu: Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną – warunki

W zależności od tego, jak szybko kredytobiorca jest w stanie spłacić kredyt – oraz od wyniku badania zdolności kredytowej – określa się czas spłaty zobowiązania. Finansowanie może być udzielone na maksymalnie 35 lat (podobnie jest przy kredycie hipotecznym na zakup mieszkania).

Warunkiem przyznania kredytu jest wykazanie przez kupującego, że posiada on część wymaganych przez bank pieniędzy. Nazywa się to wkładem własnym i wynosi zazwyczaj 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki oferują możliwość obniżenia tego progu do 15 czy nawet 10%, ale wiąże się to z koniecznością wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Warto skorzystać z pomocy eksperta hipotecznego w tym zakresie.

Kredyt na kupno działki ROD – czy to możliwe?

Szczyt popularności Rodzinnych Ogródków Działkowych przypadł na czas pandemii, kiedy Polakom zamarzyło się posiadanie własnego kawałka zieleni blisko domu. Zła wiadomość dla tych, którzy chcieliby sfinansować zakup za pomocą kredytu hipotecznego: to niemożliwe, gdyż taki grunt dzierżawiony jest od właściciela terenu, którym zazwyczaj jest samorząd. Hipoteka musi zostać wpisana do księgi wieczystej, a w tej sytuacji nie jest to możliwe.

Osoba, której zależy na zakupie działki ROD, a nie dysponuje gotówką, może pomyśleć o kredycie gotówkowym na ten cel, przy czym jest on droższy niż kredyt hipoteczny.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Czy warto brać kredyt na wykończenie mieszkania?

Nadpłata kredytu hipotecznego – kiedy warto?

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy, czyli mieszkanie bez wkładu własnego